ПІДРУЧНИЙ ЗБІРНИК воєнних порад

Оборона країни


ПІДРУЧНИЙ  ЗБІРНИК

 ВОЄННИХ  ПОРАД


українському Воїну

у війні проти московії з 2022 року


Для вільного поширення серед Воїнів і тих, хто готується ними стати:

бійців ЗСУ та інших військових формувань Української держави;

українських добровольців, які гартують себе для підсилення лав бійців ЗСУ та інших військових формувань Української держави;

добровольців ТрО, ДФТГ та інших добровольчих формувань;

курсантів вищих військових навчальних закладів;

військових волонтерів та інших учасників народної війни.

Не для продажу!

Київ

2022


ВСТУПНЕ СЛОВО

Вижити. Перемогти. Повернутись.

Війну російської (московської) імперії проти Українського народу, яка триває четверте століття, ми повинні закінчити нашою перемогою і знищенням їхньої людожерської імперії!

Цей Підручний збірник воєнних порад сформований на підставі досвіду і висновків воїнів з передової лінії фронту 2022 року, а також людей, які в постійному режимі та в безпосередній участі аналізують слабкі місця нашої оборони та випрацьовують поради ефективного їхнього усунення.

Тут ви знайдете загальні принципи багатьох аспектів підготовки, організації та ведення бойових дій в обороні в умовах нашої визвольної війни станом на початок осені 2022 року.

У ваших руках перше видання, яке буде удосконалюватись і редагуватись з урахуванням ваших відгуків та зауважень.

Збірник розрахований, в першу чергу, на тих військових, хто ще не проходив через вогняне горнило фронтової оборони на «нулі», а також на воїнів, котрі не мають досвіду з різноманітних аспектів раціонального бойового поводження, які тут розкриті.

Зауважте, що найбільшу необхідність у вивчені наведених тут бойових порад мають учасники ТрО і ДФТГ так само як й інші українці, які усвідомлюють, що ця війна закінчиться лише після нашої перемоги, до якої мають долучитись усі, без винятку, громадяни України.

Ми вдячні авторам порад і рекомендацій, імена яких ви побачите далі. На їхніх сторінках у соціальних мережах, посилання на які ви знайдете поруч з іменем автора, можна ознайомитись із корисними порадами та настановами, які не увійшли в цей збірник.

Підручний збірник воєнних порад можна знайти і скачати на електронних ресурсах Суспільної Системи: Сайт – Документи – Оборона країни:

Читати: http://ukr-merezha.com/docs/59-pidruchnyy-zbirnyk-...

Скачати: http://ukr-merezha.com/docs/63-pidruchnyy-zbirnyk-...

FB–сторінка https://www.facebook.com/SocSysUA/

Ваші зауваження та пропозиції просимо надсилати нам на:

Електронна пошта – ss.grom.ukr@gmail.com

Повідомлення на FB – https://www.facebook.com/SocSysUA/

Головний укладач  Віктор Жердицький

Відповідальний укладач  Олег Банашко

Редакційний підрозділ Суспільної Системи


ЗМІСТ

А. Визначальні особливості війни 

Б. Способи виявлення ваших позицій

В. Список необхідного спорядження і обмундирування

Г. Облаштування оборонних позицій

Ґ. Фронтові поради

Д. Захист від ворожого снайпера

Е. Куріння вночі і вдень в умовах бойової обстановки

Є. Ведення зв’язку в бойовій обстановці

Ж. WiFi – це небезпека!

З. Правила при артобстрілі чи бомбардуванні (не в окопах)

І. Настанови підготовки та ведення бойових дій на фронті

Ї. Індивідуальна тактика бою стрільця

Й. Визначення відстані до цілі, якщо немає дальноміра

К. Стан боєздатності бійців в залежності від тривалості їхнього сну

Л. Як пройти мінне поле

М. Малюнки

Н. Післямова


А. Визначальні особливості війни

1. ВИ ПІД НАГЛЯДОМ – цілодобово та повсемісно

Кацапи багатократно переважають в артилерії, ракетній зброї, авіації, морському флоті, засобах радіо-електронної боротьби (РЕБ) та радіо-електронної розвідки (РЕР). До вересня так було повсемісно, зараз – на багатьох ділянках фронту і кордону.

Вони мають величезну кількість безпілотників, типу «Орлан» та інших, з допомогою яких ЦІЛОДОБОВО виявляють ваші позиції, воїнів, техніку, засоби зв’язку – наводять та корегують артилерію і ракети в миттєвому режимі на відстані до 20 км від ворожих позицій (де знаходиться оператор ворожого БПЛА).

Зараз, у нас немає вогневих засобів, щоб ефективно і у достатній кількості збивати їх, для захисту себе від масованих чи точних обстрілів по наших позиціях.

Просунуті ворожі системи РЕР і РЕБ виявляють не лише самі джерела випромінювання – мобільні телефони, радіостанції, wifi-роутери, та інше, а й їхній тип та кількість.

Антибатарейні радари засікають з якої точки Українські війська здійснили постріл і дуже швидко ваші координати опиняються у ворожої артилерії, яка вдарить по визначеному місцю дуже швидко.

Таким чином, московити можуть за десятки секунд виявити та встановити координати для артилерійського/ракетного удару по місцях перебування нашої техніки, артсистем, скупчення бійців, операторах дронів.

Крім того, наші позиції здають та корегують вогонь місцеві зрадники (з дронами і без) в тих областях чи районах України, де після голодоморів спустошені місцевості заселяли росіянами та виховували цілі покоління «паклонніков рускава міра».


2.«ВОГНЯНИЙ ВАЛ».

Суцільною стіною снарядів із артилерійських стволів та ракетами москалі метр за метром перемелюють наші позиції разом з нашими людьми, озброєнням, технікою і укріпленнями

Наразі, в кацапстані БЕЗЛІМІТ живої сили, артилерійських стволів з бк (боєкомплектом), ракет РСЗВ в купі з різними безпілотниками. Не завжди їхня арта високоточна, але у них безкінечно багато як самих арт. стволів так і боєкомплекту до них.

Неточність вони перекривають великою кількістю випущених снарядів і ракет. Так вони розбивають усе досяжне у визначеному квадраті. На ділянках оборони нашим військам, найчастіше, відповідати нічим і вам не часто вдасться отримати необхідну підтримку нашої артилерії.

Новітня західна зброя на багатьох напрямках суттєво порушила логістичні системи постачання московитами боєприпасів і вони не завжди тепер можуть вчасно підвозити необхідний б/к, але кількісна перевага за ними зберігається.

І поки ми не зможемо перебити їх усіх, єдиний спосіб вижити і перемогти – стати малопомітними і невразливими.

Для цього ви мусите багатолінійно окопуватись та маскувати себе, озброєння, техніку і створювати фальшиві цілі для відволікання ворожої уваги.


3. В реальності з боку московії воюють безжалісні і добре навчені професійні вбивці, а не тупі строковики

Живе мобілізоване м’ясо російські окупанти використовують, в основному, щоб виявити наші позиції з метою чергового артобстрілу. З оголошеною у вересні 2022 року мобілізацією там планують призвати біля одного мільйона мобіків, які в звичних для ординців традиціях великими масами будуть направлятись на штурм наших позицій чи заляжуть в обороні. І усі ці тіла, які стріляють і огризаються, вам потрібно буде перемолоти і самим залишитись в строю.

Єдине, що дає можливість кацапам просуватися вперед – це тактика вогняного валу, з наступною атакою танками і живою силою, коли вони виявляють наші позиції і визначають нашу здатність протистояти їм на тій чи іншій ділянці фронту. Це дає потрібні їм результати. Саме в такий спосіб вони планомірно захоплювали нашу землю.

Українські воїни-захисники, саме в таких нерівних умовах ви маєте виживати і відбивати атаки переважаючих сил окупантів з московських боліт!


4.Наявність діючих ворожих агентів, запроданців-колаборантів і просто негідників в різних управлінських структурах

Тому ваша боєздатність, успішність виконання бойових завдань і ваша участь наживо в майбутньому Українському Параді Перемоги, в більшій мірі, залежить від Вас самих. А саме, від вашої: попередньої підготовки, навченості, уміння правильно планувати свої дії і дії ваших побратимів, взаємодії зі спроможними волонтерами, наявності СПРАВЖНІХ командирів, постійного укріплення і маскування позицій та уміння не розкривати жодної правдивої інформації про себе, свій підрозділ, місцезнаходження та плани дій.

Ми цю важку війну виграємо!

На полях і в містах бойових дій –

це без сумніву!

Але, як це завжди було в нашій історії – нас будуть намагатись перемогти в тилу: обманом, лукавством і відволіканням на другорядні проблеми, щоб зберегти той безлад, що поставив під загрозу саме існування нашої державності.

Існуючий корупційний спрут в Україні, що є ОСНОВНИМ ВИНУВАТЦЕМ недієздатності державних структур як у «гібридній» війні з 2014 року, так і у великій війні, яка розпочалась 24 лютого 2022 року, і призвів до невиправданих втрат і руйнувань – не повинен більше існувати. Держава, як і країна в цілому, повинна служити інтересам Українського народу відтепер і на багато поколінь наперед.

Ми усвідомлюємо, що у цій війні проти московської армії ми відвойовуємо наше право на самостійне і незалежне існування нашого Народу в світі. А щодо вільного і гідного рівня життя – нам ще треба буде провести докорінні зміни в середині країни.

В щоденній важкій праці на війні треба діяти так, щоб здобути перемогу, залишитись живим і бути готовим до змін в Україні.

Сподіваємось, що зібрані тут поради будуть вам у цьому допомагати.

Редакційний підрозділ Суспільної Системи


Б. Способи виявлення Ваших позицій

Зі сторінки Serg Marco [https://www.facebook.com/serg.marco]

допис – [https://www.facebook.com/serg.marco/posts/33098714...

1."Крила. В основному Орланами/Елеронами проводиться розвідка місцевості та коригування артилерії. І перше, що треба робити піхоті – це маскувати позиції від спостереження зверху. Маскувальні сітки працюють непогано, але ідеально – в поєднанні з природним маскуванням. Тобто, якщо ви в посадці, накиньте маскувальну сітку на техніку і зверху накидайте гілок з листям.

І змінюйте гілки, якщо вони міняють колір з часом. Маскувальну сітку натягуйте не квадратом, а фігурою неправильної форми і без контурів.

Пересування, виключно, у посадці, а не дорогами біля посадки.

Техніку та бліндажі маскуйте маскувальною сіткою та гілками. Старлінк краще перефарбувати і винести його в поле, як маскувати Старлінк – написано багато, не пожалійте натягнути над Старлінком сітку-шарф або щось інше, що приховує гарячу антену від поглядів тепловізорів і виявлення.

Чим більше ваш телефон і телефони ваших хлопців будуть в режимі «авіапольоту», і противник не буде розуміти скільки саме людей у вашій посадці, тим більше у вас буде шансів що ви не будете помічені пеленгатором Орлана. Орлан не буде висвічувати достатньої кількості телефонів, щоб прийняти вас за пріоритетну ціль і вас не роздовбають важкою артою. Тому, телефони мають бути завжди в режимі «авіапольоту».

Накатів технікою біля посадки, де ви сидитепо мінімуму!

Позиції і техніка – замасковані. Маскування – це життя, зараз.

Так кажуть бійці яким затяте дотримання правил врятувало життя не один раз.


2. Коптери

З коптерами складніше, бо сучасні коптери мають хороші камери, тримаються відносно низько, і підлетівши до позиції він може зависнувши розглянути ваші позиції та засоби маскування. Але правило те саме: «Якщо ти не спостерігаєш коптер візуально і не впевнений, що можеш збити його – ховайся!»

Справа навіть не в тому, що тобі на голову ВОГ прилетіти може (хоча і це теж), тут більше про те, що не треба в скарбничку інформації противнику додавати відео з твоїм пересуванням. А взагалі, якщо на позиції є антидронові гармати – ну ось ці люди і повинні займатися коптерами.

Правильно, якщо на вашій позиції бійців сповіщають про те, що в небі чужий птах, тобто командири зробили сигнальну систему з цього приводу. Небезпечно, якщо це питання не відпрацьовують! Бо в такому разі, українські бійці стають легкою здобиччю московської арти, завдяки необачності деяких командирів. Зробіть все, щоб не бути такими – це загрожує вашому життю.


3. При пересуванні

Якщо ви їдете на авто і вам передали по рації, що в небі чужа пташка – то останнє, що ви повинні робити, це їхати своїм маршрутом на свою позицію. Машину "пташці" видно здалеку, це відмінний маркер вашої логістики і крило буде за ним стежити. Ворог хоче з’ясувати: Якою дорогою ви їздите? В яку посадку заїжджаєте? Чи є біля того місця, де ви маскували під оком ворога машину, окопи та бліндажі?

Ви не повинні привести ворога саме туди, де він хоче зібрати інформацію про вас. Переженіть машину в нейтральне місце і чекайте, коли птах полетить. І лише потім їдьте на позицію. Коли півгодини нічого під тобою не відбувається, то аеророзвідник теж не буде на порожні поля витрачати свій політний час, він шукатиме собі інший квадрат.

Якщо ж ви артилерист – це взагалі для вас перше правило! Таких імбецилів, що відстріляли бк і, знаючи що в небі птах, все одно їхали на своє місце базування, а потім туди прилітало – у нас вистачає.

Якщо ви йдете пішки і над вами крило/коптер – просто засядьте в посадці і не рухайтеся. Найкраще виявлення вас– через динаміку. Коли людина плюс-мінус камуфльований і не рухається – виявити його дуже важко. Полетить – йдіть далі. Якщо ви у складі групи пересуваєтеся в зоні, де патрулює крило (ну є такі завдання, у деяких із цим робота пов'язана) – навчіться розуміти положення крила в небі. Орлан чутно за кілька кілометрів, Елерон – набагато тихіше крило. Але й Елерон досвідчений слух висікає у небі легко.

По звуку, вслухаючись, ви можете зрозуміти: де літає крило, в якому напрямку від вас, коли він летить двигуном вперед і коли він, розвернувшись до вас хвостом, віддаляється. Так ви зможете з часом розуміти з якого квадрату до вас літає крило, де він навертає кола або літає лініями, коли краще посидіти перечекати, а коли можна йти, тому що крило від вас далеко і ви не потрапите в поле його зору.


4. Нічне виявлення

Існує помилкова думка, що уночі тепловізор зверху все зможе роздивитися. Це не зовсім так. Уночі тепловізором розглянути теплі пікселі можна здалеку, а ось із ідентифікацією все набагато важче – не можна зрозуміти що є ця купа пікселів: машина, бліндаж або ж це просто галявина посеред посадки, в якій за день нагрівся пісок. А може, це сухе дерево впало і тепер здається що це техніка (дерево чудово набирає тепло. Так само, як і хмиз, суха трава і т.п.).

Тому "нічні мисливці" зазвичай прилітають у місця, які вони плюс-мінус розвідали вдень і у них на карті вже розмічено де машина, а де бліндаж. Тому, якщо не бажаєте потрапляти під нічні обстріли – маскуйтеся вже вдень.

Отже, тепловізор погано ідентифікує, але якщо ви, знову ж таки, почнете рухатися під оглядом ворожого тепловізора – вас відразу виявить оператор БПЛА. На тепловізорі ваша динаміка сильно вибивається із загальної картинки і ви як на долоні. Техніку тепловізор визначити може, але крилу доведеться підлетіти прямо на цю точку та з позиції зверху розглядати машину.

А кожну теплу купу пікселів у теплаку задовбаються обнюхувати, тепловізорові потрібні більш чіткі та зрозумілі орієнтири.

Якщо ж ваше пересування відбувається вночі у складі групи – намагайтеся рухатися місцями, які самі по собі будуть вас маскувати. І якщо немає посадки – то навіть поле з сухими рослинами буде добре вас маскувати від теплака здалеку.

Так, ваша теплова сигнатура буде вищою ніж у рослин, але не набагато, і вибиватися із загальної картини ви будете не сильно. А якщо ви з собою ще й візьмете каремат, яким у разі необхідності прикриєте себе (найтепліше місце у людини, яке сильно видно в тепловізор – це голова) та не будете рухатися поки над вам літає крило – виявити вас буде дуже важко.

Каремат з передньою розрізаною частиною, в яку вставлено зброю, і таким чином карематом закрито бійницю – це, до речі, хороша можливість не зловити кулю від снайпера, оскільки бійниця залишається холодною навіть якщо за бійницею починається рух! Нічні снайпери з бійниць працюють саме таким чином, в отвір у карематі вставляють гвинтівку по приціл. Встановлюють гвинтівку в бійниці таким чином, що крізь отвір каремату стирчить лише частина прицілу та ствол, і стоячи за такою карематною шторою вивчають місце. Переймайте їхній досвід, це може врятувати життя. Тільки у вашому випадку – закривайте себе зверху.

Аеророзвідка має і свої межі, в які вона впирається. Якщо ваш підрозділ воює виконуючи всі настанови по маскуванню – то, як правило, аеророзвідник перестає туди прилітати, тому що в його розумінні там "хтось є, але їх там мало, немає сенсу там час витрачати".

А збирати інформацію та розвалювати позиції вони будуть ваших необачних сусідів, які забили на маскування, і де Орлан уже змалював усі капоніри, кількість техніки, бліндажів та розуміє орієнтовну кількість особового складу. Тому, маскування позицій, відсутність сміття біля позиції, GSM маскування імені Ілона Маска, зупинка вашого руху якщо в небі пташка, інформування бійців про чужу пташку, мінімізація накатів техніки біля позиції та індивідуальне маскування при обльотах ворога можуть врятувати життя вам та вашим бійцям.

Завжди враховуйте ці настанови і не дозволяйте, щоб командири не тримали це питання на контролі – постійно нагадуйте їм про це і проявляйте ініціативу.

Нинішня війна створює свою методику ведення бойових дій в умовах аеророзвідки, і ці правила вже написані кров'ю."

Кінець цитати Serg Marco


В. Список необхідного

спорядження і обмундирування

1. Загальновідомі основні речі:

1. Однострій (форма) – краще всього брати форму MTP (Multi-Terrain Pattern) так звана «британка» або його американську версію MultiCam. Однак, популярністю також користується англійська DPM (Disruptive Pattern Material) або його пустельна версія DDPM. Не обов'язково брати новий. Бажано мати 2 комплекти;

2. Бушлат або, ще краще, Куртка ECWCS GEN III Level 5 Soft Shell Multicam.

3. Берци (Lowa, Bates, Magnum, Patton Thinsulate, HammerJack, Beleville) літні та зимові, разом – 2 пари.

4. Шкарпетки. Також всі радять брати багато шкарпеток (наприклад, 3 пари теплих і 7 звичайних, без синтетики) і обов'язково вологопоглинаючі устілки.

5. Шльопанці. Потрібні звичайні резинові шльопанці-тапки для душу і для відпочинку. Ногам треба давати відпочити за першої ж можливості.

6. Прокладки (так, саме жіночі) – це мега потрібна річ для того, щоб ноги були сухі і не запрівали. Це максимально знижує вірогідність появи грибка. Ноги на передовій – це життя, якщо ви не зможете швидко рухатися, це відразу знижує шанси на виживання.

7. Запасна білизна. Можна не багато, але слідкуйте, щоб заміна була чиста.

8. Бандана, арафатка, баф або хустка на шию. Це буде потрібно в спекотну погоду. Змоченою хусткою (арафатка, баф) обв’язується шия – стає набагато легше, на шиї є багато важливих точок.

9. Футболки. Щонайменше штуки три, хоча деякі бійці беруть більше.

10. Фліска. Фліс в одязі добре зберігає тепло і має унікальні властивості терморегулювання, завдяки високому паропрониканню. Фліс практично не вбирає вологи і дуже швидко сохне. Уникайте "совкових" светрів, брати потрібно якісні спортивні або військові моделі флісових кофт.

11. Термобілизна – зручна і потрібна, як взимку так і влітку. Якісна Fahrenheit.

12. Вологі серветки – це те, що дасть вам можливість підтримувати хоча б якусь особисту гігієну. Плюс їх можна використати як туалетний папір.

13. Окуляри – для захисту очей від пилу, землі та іншої гидоти. Але тільки балістичні окуляри чи закриті маски, а не мажорні затемнені від сонця.

14. Шапка (балаклава) на холодну пору. Панама або кепка з міцної тканини.

15. Перчатки тактичні – компаній MechanixWear, Oakley, ArmoredClaw, Suzhou, Blackhawk (модель HellStorm) та багато інших.


2. Спорядження:

1. Рюкзак – на 25 літрів штурмовий. Баул – в ідеалі армійський (натовський) баул літрів на 90. Туди влізе все, він міцний і здоровий.

2. Бронежилет, шолом, розгрузка або РПС (ремінно-плечова система).

3. Спальник(Kelty Cosmic, Marmot Trestles, Pinguin Lava,тощо) до -20 °С.

4. Каремат (R-value 4.5+ витримує температуру від -10 °С до -15 °С. Якщо у вас гарний спальник, але поганий каремат – ви замерзнете!!!).

5. Дощовик тактичний пончо (плащ-намет).

6. Аптечка (докладно у пункті 3 цього розділу).

7. Турнікет – замінник радянським джгутам. Він є в натівських та сучасних аптечках. При потребі, заздалегідь звертайтеся до волонтерів, щоб вони дістали вам хоча би два турнікети. 

Якщо, раптом, турнікета немає: беріть або купіть джгути кровоспинні (радянського зразка) – зараз він коштує всього 59 грн! Беріть одразу два чи три. Джгут кровоспинний не можна намотувати ні на автомат, ні на жодне інше місце – тому що він пересихає і в непідходящий момент може порватися.

Запам’ятайте: свій турнікет, використовуйте лише для себе! Для пораненого бійця використовуйте його турнікет або джгут. Майте при собі хоча би два турнікети або джгути.

8. Фляга або гідратор (CamelBak і подібний) – треба пити воду, багато води! В багатьох випадках гідратор за важливістю тепер на рівні турнікету. Бійці часто заливають воду і п'ють потроху. Не треба весь час їсти – це виснажує організм. Треба пити воду.

9. Наколінники. Буває, що під час бігу по лісу вночі, наткнешся на корч. Результат – травмоване коліно. Наколінники зберігають від таких та інших травм.

10. Павербанк – якісний павербанк або декілька. Іноді, місця для підзарядки мобільного може не бути кілька днів. Зв’язок – це життя.

11. Сім-карта - запасна/тимчасова для мобільного іншого оператора, ніж основна. Буває так, що один оператор ловить, а інший – ні.

12. Саперна лопата (МПЛ, Mil-Tec 3, Fiskars і т. п.) – копати доведеться часто.

13. Ліхтар або налобний ліхтарик. Часом, ви будете знаходитися у підвальних приміщення, де немає світла. Такий ліхтарик буде добрим помічником. Зараз є такі ліхтарики з usb-підзарядкою.

14. Ніж. Деякі хлопці беруть військовий, з кріпленням на ремені. Однак, швидше за все, на практиці ножем ви будете розкривати консерви, а не ворогів.

15. Мультитул – це набір звичайних інструментів (ножів, викруток, відкривачок, тощо) у вигляді пасатижів. Це те, що може замінити вам валізу з інструментами. Частенько буває десь щось треба підкрутити, відкрити, обрізати.

16. Кусачки або ножиці для нігтів – за два тижні відростають, ламаються коли вставляєш магазин з набоями в автомат. Сильний біль.

17. Скотч прозорий – прив’язати гранату при розтяжці до дерева. Порвався берц – обмотав і побіг далі.

18. Засіб від комах – без різкого запаху.

19. Сірники або запальничка. Сюди ж – сухий спирт.

20. Для підрозділу: пили, сокири, кирки, скоби, дріт, маскувальна сітка, ноші, агроволокно, генератори, каністри, старлінк + wifi-роутер, позашляховик, тепловізори/прилади нічного бачення, біноклі, перископи, буржуйки.

Використані матеріали: Зі сторінки Petro Shevchenko [https://www.facebook.com/petr.shevchenko.3]


Зі сторінки Олександр Криворчук – 

[https://www.facebook.com/Alexander.Kryvorchuk]

допис – [https://www.facebook.com/photo/?fbid=5306095182802...

"Готуємось до зими. Зараз багато воїнів та волонтерів шукає теплі речі. Вирішив поділитися своїм досвідом, щоб не стати жертвою мудаків, як я коли купував зимовий спальник.

Перш за все – це взуття. У вас повинні бути берці з гарною мембраною, бо наші зими дуже вологі. Контрактні Талани непоганий варіант, але є і кращі варіанти. Особисто я ношу Lowa.

Шкарпетки повинні бути трекінгові, високі, десь дещо нижче ніж до коліна, відводити піт. Я воюю в контрактних ЗСУшних.

Спальник повинен бути під зріст, з моїми 195 см не кожен підійде. Синтетичний, з гарним утеплювачем. Сінтепон гівно! Форма на мій розсуд – краще кокон. Спальник повинен бути достатньо широким, буде зручніше спати.

Плащ-пончо може стати дуже у нагоді, щоб злегка утеплити спальник та захистити його від вологи.

Каремат на зиму повинен мати R-value 4.5+. Це значення наскільки на ньому тепло буде лежати. У звичайного десь 1.2-1.6. Якщо у вас гарний спальник, та поганий каремат – ви змерзнете!!!

Можна ще придбати вступку в спальник, чохол Gore-Tex. Але тут на ваш розсуд чи потрібен він вам.

Форма: ЗСУшний комплект непоганий, але його видали не всім, та і якщо порівнювати з амерівською системою (США) він має купу недоліків.

Далі буде одяг по системі ECWCS III (Extreme Cold Weather Clothing System) – 7 шарів, по якій я збираю зараз собі комплект. Шари комбінуються між собою в залежності від умов. Дуже раджу подивитись на цю тему декілька відео на Ютубі.

1. Потовідвідна термобілизна. Тонка. Армійська містить бавовну (не таку як у москалів))), тому затримує вологу і стає холодно. Замовив собі комплект українського виробника Fahrenheit, в їх термобілизні 3 роки ходив по горах, закоханий в неї.

2. Тепла термобілизна, "Вафелька". ЗСУшна непогана, але краще взяти із оригінального Polartec (флісовий матеріал). Теж замовив Fahrenheit.

3. Фліска. Частина ЗСУшних зроблена із Polartec, мені вона подобається в ній і воюю.

4. Легка вітрівка. Обов'язкова умова, вона повинна складатись в маленьку грудочку.

5. Soft-shell, нормальний, а не гімно за 1-2 тис. грн. Основний шар на зиму. Теплі штани та куртка, з захистом від дощу та вітру. Дуже рекомендую з утеплювачем G-loft. В мене куртка UF Pro (ми не з такої собі ТРО – ми з багатої), треба ще штани.

6. Так званий Gore-Tex. Це куртка та штани для захисту від сильного дощу.

Тут важливо, щоб куртка та штани "дихали". Наприклад, наш контрактний повітряно-вологозахисний (ПВЗ) одяг, робить ефект "внутрішньої бані".

7. Утеплений шар на дуже холодну погоду. Якщо ви в основному знаходитесь в статиці (без особливого руху), то в розпал зими він дуже стане у нагоді холодними ночами.

Мені не дуже подобається утеплювальний шар на ПВЗ, але він дійсно теплий.

Шапка. Контрактна шапка – це пиздець. Треба таку, на яку одразу можна накинути шолом. Вона повинна захищати вуха та відводити піт з голови. Якщо вона ще не продувається – це буде гарний бонус.

Баф. ЗСУшний баф добрий, я в ньому і воюю.

Перчатки. Моя біль. Контрактні наче непогані, але вони настільки вузькі, що рука перемерзає гірше ніж в літніх тактичних. Замовив собі теж на Fahrenheit, але ще не тестив.

Неможливо зробити гарний сучасний технологічний одяг із матеріалів минулого сторіччя. Треба розуміти, що гарні речі коштують гарних грошей, але лікування та втрата боєздатності будуть коштувати дорожче.

Готуйтесь до зими завчасно."

Кінець цитати Олександр Криворчук3. Аптечка:

Роксоляна Денисюк (dr.denysiuk) загальний хірург

[https://www.instagram.com/dr.denysiuk]

[https://www.facebook.com/doctorsstoryua]

У кожного бійця повинна бути з собою індивідуальна аптечка.

В неї є назва – IFAK (Individual First Aid Kit).

Вона потрібна перш за все для того, щоб надавати першу допомогу при пораненнях і травмах. Отже, Аптечка:

1. Засіб для зупинки кровотечі механічний. Простою мовою, турнікет - 2 шт.
Сертифіковані: САТ (GEN 6, GEN 7), SOF-T (крім GEN2), SICH (український виробник). Несертифіковані підходять для того, щоб викинути їх в смітник.

2. Засіб для зупинки кровотечі хімічний (бинт кровоспинний тампонувальний з гемостатичним засобом). Тобто – гемостатична марля. Виробники: QuikClotCombat Gauze, CeloxGauze, СHITOGAUZE, XStat, український варіант - Кровоспас. Саме марлею, а не порошком зручніше тампонувати рану.

3. Пакет перев’язувальний індивідуальний стерильний з еластичним компресійним компонентом – більш відомий як компресійний чи ізраїльський бандаж, розміри 4 або 6. Виробники: ізраїльський бандаж (israeli emergency bandage), Faretec responder compression bandage, OLAES hemostatic bandage.

4. Назофарингеальний повітровід (гнучка трубка з латексу для забезпечення відновлення прохідності дихальних шляхів).

5. Лубрикант до повітроводу (гель-змазка що полегшує проходження трубки).

6. Оклюзійна торакальна пов’язка з клапаном (або без клапана) – 2 шт.
(HALO CHEST SEAL, SAM CHEST SEAL, HyFin Chest Seal, Beacon chest seal).

7. Термоковдра на поліетиленовій основі завширшки 160 см, завдовжки 210 см.

8. Спаковані в zip-пакет або в pill pack (коробочка для таблеток) таблетки: парацетамол 500 мг 2 таб., мелоксикам 15 мг 1 таб. або 7.5 мг 2 таб, ципрофлоксацин або левофлоксацин 500 мг 2 таб.

9. Бинт марлевий стерильний завдовжки 7 м, завширшки 14 см.

10. Лейкопластир на нетканій основі завдовжки 3-5 м, завширшки 2-3 см.

11. Рукавички медичні оглядові нітрилові нестерильні (не чорні).

12. Маркер водостійкий для нанесення інформації синього кольору.

13. Ножиці для розрізання одягу і взуття (атравматичні).

14. Футляр аптечки (сумка-укладка медична).

15. Картка постраждалого бійця (встановленого зразка).


За деякими іншими рекомендаціями в Аптечці

також повинні бути:

16. Декомпресійна голка довжиною 8 см (3.25 дюйма), 14 G або 10 G.

17. Жорсткий щиток для ока 1-2 шт.

18. Гідрогелеві протиопікові пов'язки. Виробник: Опікун, Burnshield, Hartman.

19. Дезінфікуючий розчин: Бетадин чи Октанісепт.

Хлоргексидин, який є в наших аптеках брати не треба, оскільки він занадто малої концентрації, щоб щось дезинфікувати.

20. Гідрогелеві Бактерицидний пластир і Рулонний пластир на нетканій основі.

21. Краплі в ніс і краплі для очей. Будь-які котрі знайдете в аптеці.

22. Алергія, укуси комарів – 1% мазь Гідрокортизон.

23. Активоване вугілля. Чим більше тим краще (доводитися пити воду з річки де плавають трупи, та й просто під навантаженнями живіт починає нісенітницею страждати). А також, треба мати: Омепразол при печії. Метоклопрамід - якщо є нудота чи блювання. Лоперамід – при діареї, але лише в крайньому випадку, бо може викликати сильний біль в животі. Мазь Диклофенак 3% при болі в спині чи суглобах. Ібупрофен або Німесил – знеболююче.

24. При великій втраті рідини – Регідрон.


Що найголовніше? Навіть, не задумуючись і не сумніваючись: джгут.

Спершу, слід відрізняти артеріальний та венозний джгут. Венозний бачили більшість із нас: його використовують, коли набирають кров з вени чи ставлять капельницю.

Це така собі резинка із защіпкою. Венозний джгут продається в аптеках, але він ніяку кровотечу зупинити не може в принципі. Пишу про нього лиш тому, що люди їх часто плутають.


Далі про кровоспинні джгути:

Найкращий варіант – це турнікет по типу CAT (combat application tourniquet). Він із жорсткої тканини, має закрутку і зручний у використанні. Його швидко можна накласти як іншій пораненій людині так і собі. Тому він має бути в аптечці кожного бійця!

Турнікетів багато не буває – як мінімум по 2 штуки на людину. І саме їх треба замовляти у волонтерів, якщо хочете допомогти нашим захисникам.

Джгут Есмарха. До 2014 року саме ним комплектували солдатські аптечки. Бо дешево і сердито. Це така довга резинова рожева або помаранчева стрічка. Але він псується, якщо перегріється на сонці чи замерзне на морозі і після неправильного зберігання може порватись під час зупинки кровотеч (дуже невчасно). Та краще вже такий, ніж ніякого.

SWAT - це така тонка широка прорезинена стрічка. Виробники кажуть, що його можна використовувати і як джгут, і як еластичний бинт, і як пов'язку. Для зупинки кровотечі не такий зручний, як CAT, але набагато кращий за Есмарха.

В умовах війни джгут має бути індивідуальним майже як зубна щітка. Пораненому зупиняємо кровотечу лише ЙОГО джгутом. Бо через хвилину Ваш джгут може знадобитись Вам, а все – нема чим рятуватись.

Тому він повинен бути завжди з собою і у доступному місці.

У бійців їх має бути мінімум два.

Увага! Ідеально, щоб кожен боєць вмів користуватись турнікетами чи джгутами і знав як зупинити кровотечу самому собі та пораненому побратиму,

якщо виникне така необхідність.

Джгут – річ одноразова. Зупинили ним кровотечу один раз і все. При повторному використанні і при неправильному зберіганні його ефективність знижується і він може порватись чи пошкодитись у найгірший для цього момент.

За допомогою джгута кровотечу зупиняємо ЛИШЕ на кінцівках (ну звісно, якщо це не воріженько, якого хочеться придушити).

Не можна накладати джгут на колінні чи ліктьові суглоби.

Про кровотечі. Перед тим як надавати будь-яку першу допомогу слід впевнитись у власній безпеці. Це золоте і найперше правило.

Ясно, що на війні це річ відносна.

Але якщо над головою літають кулі чи снаряди, а доступу до пораненого нема, то є шанс самому перетворитись на пораненого. Товаришам доведеться замість однієї людини рятувати двох. А врятувати двох шансів завжди менше. На жаль, в історії нашої війни вже є випадки загибелі тих, хто надавав першу допомогу.

Тому, правило «власна безпека» є непорушним!

Основна причина смертності під час бойових дій - кровотечі.

Тому в аптечці IFAK є кілька засобів для її зупинки. Основний:

Компресійний бандаж – це покращений індивідуальний перев'язувальний пакет (ІПП). Якщо описувати його дуже грубо – це еластичний бинт, з вшитою до нього стерильною гігроскопічною серветкою (або двома) та пластиковим елементом, який забезпечує додатковий тиск на рану.

Виробники: ізраїльський бандаж (israeli emergency bandage), Faretec responder compression bandage, OLAES hemostatic bandage. У перших двох звичайні тканинні серветки, в OLAES - просочені гемостатиком (ціна відповідно). З них найдоступніший ізраїльський бандаж. Необхідні розміри - 4 та 6.

Компресійний бандаж застосовують:

1. При поверхневих пораненнях кінцівок, де нема необхідності накладати турнікет;

2. Як допоміжний метод зупинки сильної кровотечі в місцях, де не можна накласти турнікет і кровотечу треба зупиняти постійним тиском на рану (шия, підпахви);

3. При пораненнях голови, живота, спини.

Глибокі рани перед використанням компресійний бандажу необхідно затампонувати гемостатичною пов'язкою.

Уважно! Гемостатичні пов'язки НЕ МОЖНА використовувати: при ранах живота, грудної клітки та відкритих переломах черепа. Тому, що активні речовини цих пов'язок можуть пошкодити внутрішні органи черевної порожнини, легені та мозок.

Оскільки, перед тим як накласти компресійний бандаж – потрібно оглянути рану, а для цього іноді треба знімати захисні елементи (бронік та каску), то накладати його треба в секторі укриття (tactical field care).

Кінець цитати Роксоляна Денисюк


Г. Облаштування оборонних позицій

1.Загальні демаскуючі Вас фактори:

- окреслення предметів чи техніки, які видно згори;

- забарвлення об’єктів, що різко виділяється з навколишнього середовища;

- відблиск металевих частин озброєння і техніки;

- відблиск пластикової чи металізованої плівки;

- тіні;

- шум;

- сліди здійснюваних робіт і сліди проїзду техніки;

- джерела радіо-електронного випромінювання.


2.Обладнання/риття окопів, траншей та інших укріплень

Зі сторінки Dzha Dzha[https://www.facebook.com/dzhaanatolij]

допис – [https://www.facebook.com/photo/?fbid=7720307406192...

" - Рийте глибоко, і в жодному разі не широко.

- Рийте в місцях з додатковим захистом (дерево) чи перешкодами для артилерії противника (пагорб, ж/д колія).

- Рийте декілька бойових позиції, ліній, ешелонів – з'єднайте їх ходом сполучення, якщо буде така можливість.

- Для відпочинку і укриття рийте «могилку» (мал. 16.1, 16.2, 16.3 - ред.). Саме могилку на одного зі сходинками. Одна на двох – один на посту, другий там на відпочинку.

- Не скупчуйтесь в одному укритті – максимум 2-3 людини.

- Точка евакуації максимально прихована, зробіть стежку і ямку для надання допомоги. Там працює медик, а вас там і близько не повинно бути!"

Кінець цитати DzhaDzha


2.1 Окоп для стрільби з положення лежачи (мал. 1)

Окремі стрілецькі окопи відриваються кожним бійцем самостійно за допомогою малої піхотної лопати (МПЛ-50, МПЛ-60, Fiskars, саперна лопата складна MFH, складна лопата Mil-Tec 3, тощо). При цьому потрібно обирати під окоп такі місця з яких зручно вести вогонь і де можна гарно замаскуватися.

В той же час, необхідно з положення лежачи уважно подивитися вперед і визначити чи нічого не заважатиме вам вести прицільний вогонь.

Окоп має бути такого розміру, щоб у ньому поміщався тулуб, а за можливістю і ноги стрільця. Глибина окопу і висота насипу (брустверу) має бути на довжину лотка (різця, ковша) малої саперної лопати, тобто – близько 20 см.

Обравши зручну позицію для окопу боєць повинен взяти лопатку(так як це показано на мал. 3) і ударами на себе не підіймаючи ліктя та голови підрізати дерен (поверхневий шар ґрунту, вкритий травою).

Коли дерен буде підрізаний боєць повинен перехопити лопату і ударами від себе підняти або зрізати дерен для подальшого риття окопу (мал. 4).

З метою утворення упору для автомату дерен та землю викидують вперед. У подальшому землю та дерен викидують вперед і в обидва боки від окопу.

Під час риття окопу ноги потрібно трохи розставити, а голову тримати якомога ближче до землі. Зброя увесь час лежить поряд з бійцем на відстані витягнутої руки дулом в бік противника.

Коли передня частина окопу досягне достатньої глибини (20 см) боєць повинен відповзти назад і вирити решту заглиблення для тулуба і ніг (мал. 5).

Утворений риттям окопу насип (бруствер) потрібно замаскувати шматками знятого дерену і травою.


2.2 Окоп для стрільби з положення сидячи з коліна

Для того, щоб окоп для стрільби лежачи заглибити до розмірів окопу для стрільби сидячи з коліна (мал. 6) боєць спочатку працює у положенні лежачи, а згодом – сидячи.

Землю та дерен викидують вперед й в обидва боки від окопу напівколом з метою захисту від прямого та косоприцільного вогню московських окупантів.

Для запобігання обсипанню брустверу назад в окоп між переднім краєм окопу та самим насипом має бути відступ у 15-20 см.


2.3 Окоп для стрільби з положення стоячи

Далі, окоп для стрільби сидячи з коліна бійці починають заглиблювати самостійно, не чекаючи команди, перетворюючи його в окоп для стрільби з положення стоячи (мал. 7 і 8). Такий окоп дозволяє вести прицільний вогонь по колу, а також, укриває бійця від артилерійського вогню чи обстрілу з повітря.

Бійці які окопуються на близькій відстані один від одного після завершення облаштування свого окопу починають з’єднувати одиночні окопи для стрільби з положення стоячи вузькою траншеєю утворюючи таким чином спарений окоп (мал. 9).


2.4 Окопування відділення

Розташування окопів на місцевості визначається бойовим порядком відділення необхідним для виконання бойової задачі, тому жодного шаблону в кресленні окопів чи траншеї в плані (чи на мапі) не може і не повинно бути.

Побудовою окопів в будь-якому випадку керує командир відділення!

Окоп на відділення складається з: рову (траншеї) з бруствером, окопів для стрільби з положення стоячи на 1-2 чоловіки, окопів для ведення вогню з ручного кулемета, простих укриттів для особового складу, ніш для боєприпасів тощо.

Відстань по фронту між сполученими окопами для стрільби з положення стоячи становить 6-8 м, загальна довжина окопу для відділення досягає 50-60 м. Окоп для стрілецького відділення є позицією відділення в обороні.


Окоп для стрілецького відділення має бути:

1. Зручним для ведення вогню та спостереження за ворогом;

2. Дозволяти ведення вогню в обидва боки і у сторону тилу;

3. Хорошим укриттям від артилерійського чи авіаційного обстрілу;

4. Бути добре замаскованим і непомітним;

5. В ходах сполучення не мати прямих ділянок довше ніж 5-6 м;

6. Не мати гострих кутів, які можуть бути зруйнованими від обстрілу;

7. Мати запасні комірки для укриття бійців під час обстрілу.


Побудову окопу для стрілецького відділення слід починати з риття окопів для стрільби з положення стоячи та ходів, які сполучатимуть ці окопи з траншеєю основного ходу сполучення (мал. 10). Далі необхідно вирити саму траншею основного ходу сполучення та ходу сполучення в тил.

Глибина траншеї основного ходу сполучення повного профілю досягає 110-150 см. Розташування траншеї на місцевості повинне забезпечувати хороший огляд й обстріл на 400 м і більше.

Накреслення траншеї в плані має бути ламане або криволінійне.


2.5 Окоп кулеметного розрахунку

Окоп для ведення кулеметного вогню завжди в першу чергу привертає увагу ворога, тому такий окоп (майданчик) потрібно особливо ретельно маскувати, влаштовувати захисне накриття, запасні майданчики та хибні кулеметні позиції.


Окоп кулеметного розрахунку складається з:

А. Кулеметного майданчика довжиною в 140 см, шириною спереду в 70 см.

Б. Невеликого рову в якому розташовуються навідник та його помічник. Сюди ж можна поставити кулемет доки кулеметник не веде вогню (артилерійський обстріл, затримки, тощо).

В. Комірки для командира розрахунку та спостерігача, які влаштовують праворуч або ліворуч від кулеметного майданчика на відстані 5-6 метрів.

Г. Траншей (щілин) та ніш для укриття бійців кулеметного розрахунку від артилерійського чи авіаційного обстрілу.

Д. Ходу сполучення в тил шириною достатньою для перенесення кулемету.

Е. Ніш для боєкомплекту і води.

Визначення розміщення окопу кулеметного розрахунку розпочинають з розбивки (намітки) кулеметного майданчика та сектору обстрілу.


2.6 Параметри ходів сполучення (мал. 11)

Глибина ходів сполучення має бути щонайменше:

- 60 см для переповзання;

- 110 см. для ходьби зігнутим;

- 150 см. для ходьби без пригинання.


В той же час, ширина рову знизу складає: 70 см – для переповзання; 60 см – для ходьби зігнутим; 50 см – для ходьби без пригинання.

Висота насипу складає – 30-40 см.


2.7 Маскування окопів та ходів сполучення

Для того щоб приховати від окупанта сліди робіт по риттю окопів та ходів сполучення необхідно дотримуватися наступних правил:

1. Не допускати скупчення бійців поблизу місця проведення робіт.

2. Матеріали для виконання робіт потрібно заготовлювати в недоступних для ворожого спостереження місцях і підносити їх за необхідною потребою.

3. Залишки будівельних матеріалів, які можуть привернути увагу, необхідно негайно прибирати.

4. Тримати на контролі, щоб наслідки виконуваних робіт не змінювали вигляд і забарвлення місцевості поблизу місця проведення робіт.

5. Спостерігати за тим, щоб поблизу місця проведення робіт: не зрізали дерен, не витоптували траву, не протоптували стежин, не знищували рослинність, а взимку – не забруднювали сніг довкола.

6. При риттю не допускати появи великої купи землі, яку буде видно як наземному, так і повітряному спостерігачу російського окупанта.


До технічних засобів маскування окопів та ходів сполучення відносять:

Облаштування насипів дереном, який вдало імітує недоторканну ділянку місцевості;

Перекриття окопів (комірок), траншей, рову та ходів сполучення маскувальною сіткою (мал. 12).

При перекритті окопів та ходів сполучення маскувальними сітками (мал. 13) сітку прикріплюють до насипів (брустверу) дерев’яними кілками, а для того, щоб сітка не провисала – її розкладають на жердини або хворостини.

На сітку та прилеглі до неї ділянки землі потрібно накидати траву та гілки дерев – більш щільно над ходом сполучення, рідше над прилеглими ділянками.


2.8 Хибні окопи та ходи сполучення

Для того, щоб збити з пантелику москаля-окупанта хибні окопи та ходи сполучення риють таким чином, щоб згори (з повітря) вони були схожі на справжні позиції українських захисників (мал. 14).

Тому, хибні окопи та ходи сполучення, також, необхідно маскувати і розміщувати у них вдавані (фейкові) позиції кулеметників і стрільців.

Хибні окопи та ходи сполучення повинні бути вириті в один і той самий час (паралельно) зі справжніми окопами на відстані не менше як 75-100 метрів одні від одних.


2.9 Перекриття ходу сполучення

Перекриття (мал. 15) складається з жердин, колод або дошок діаметром 8-10 см, які зверху покривають шаром землі не менш як 20-30 см.

Перекриття влаштовують, обов’язково, на підкладках з колод, жердин чи дошок, які потрібно вкладати на відстані 30-50 см від верхнього краю траншеї вздовж довжини перекриття ходу сполучення. Також, матеріалом для перекриття можуть слугувати рельси (залізничні рейки).

Перекриття слід будувати таким чином, щоб воно не перевищувало загальний рівень брустверу ходу сполучення і цим не демаскувало ваші позиції.


2.10 Підбрустверні укриття ходів сполучення

Підбрустверні укриття, ніші (мал. 16.1, 16.2, 16.3) необхідно облаштувати в дуже твердому ґрунті, обов’язково, вище рівня підлоги ходу сполучення розміром:

170 – 180 см у довжину; близько 50 см у ширину на відстані не менше як 4-6 метрів один від одного.

У твердих породах ґрунту такі ніші можна, одразу, не укріплювати. Однак, згодом їхні стелю і стіни треба укріпити рамами, дошками, частинами дерев’яних ящиків, абощо.

Для запобіганню потрапляння крапель дощу, снігу й інших несприятливих чинників вхід до таких ніш закривають: дерев’яним щитом, плащ-наметом, ковдрою, брезентом, тощо.


2.11 Підбрустверні бліндажі

Підбрустверні бліндажі (мал. 17.1, 17.2) риють не більше як на трьох чоловік.

Вхід до бліндажів закривають: дерев’яним щитом, плащ-наметом, ковдрою, брезентом, тощо.


Ґ. Фронтові поради

1.

Зі сторінки Паоло Люмьєре [http://www.facebook.com/profile.php?id=100007954270172]

допис – [https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=30106...

" Очевидне з кров'юОбстановка на передку наступна:

Ви не можете забрати піхоту, бо туди зайде москальська піхота з бронетехнікою і територія буде втрачена. Відповідно, одразу ж, за ними підтягнеться їхня арта і почне “пережовувати” наступну нашу територію. Тому, в цій сумній для нас ситуації ви, лише, можете робити все, щоб наша піхота якомога довше жила, доки у неї через голову літають снаряди від нашої арти, а на голову – літає все, що можна уявити,від окупанта. Вихід один: іти під землю, причому глибоко, причому розгалужено, забезпечуючи собі маневр нижче рівня землі.

Маскування, фейкові позиції. Поза містом це треба робити ДО того як ворог наблизиться, бо потім орлано-арта криє цілодобово і безперервно.

В міській забудові ситуація інша: там російські свинособаки накатують піхотою, тягнуть з собою танчики, отримують по зубах, відкатують. Після чого цю полосу пів-дня рівняє арта і авіація. Потім московські окупанти знову накатують піхотою, отримують по зубах, відкатують. І так до моменту, доки не перемелять нашу піхоту. Або повністю не здохнуть самі.

Але оскільки у них в наявності є безліміт ванєк-дураків, то тактика загарбницьких нелюдів в цілому успішна. Нагадую, москалів цікавлять лише території геометрично, тобто – довжина, ширина, площа. Без нас.

Така їхня мета і їхня тактика, і саме цю мету сучі москалята поступово досягають.

Отже, наша піхота: сидить, виживає, ховається, зміщується (маневрує) і чекає ближнього контакту.

Доки це відбувається, з-за її спини працюють інші хлопці, з дистанцій, чия задача, всіх разом – винести якомога більше москальської арти, РСЗВ, завалити якомога більше К-52 і Су-25, які часто працюють по наших хлопцях.

Окрема тема – виносити Орлани. Постійно шукати і виносити Орлани.

Російську орлано-арту можна поділити на три типи:

1) до 152 мм включно + "Град";

2) від 152 до 230 мм, включно зі Смерч-Ураган, Сонцепьок;

3) І, нарешті – обстріли літаками + точки У.

Тому в довготривалій перспективі краще мати щось сильно глибоке, укріплене згори і таємне для Орланів. Для того, щоб можна було бути в безпеці.

Довготривалість тут – відносне слово. За кілька днів Піони і Гіацинти можуть розбити і протиядерний бункер, але – за кілька днів (!)

Їхню арту до 152 мм ще якось можна дістати і знищити за допомогою 777, разом з кількома іншими західними стволами.

А от зі смертоносним "квітником" (все що більше 152-мм) у нас проблеми.

Він майже недосяжний. Це ви бачите по статистиці. І це також погано.

Тому, доки не станеться дива – глибоко вниз!

Робіть максимальну кількість фейкових позицій. Оскільки, загарбницька натура змушує їх все це послідовно розбивати.

Доки вони це роблять – ви довше воюєте.

Накривайте уламками свої траншеї. Не стільки для захисту і укріплення, а щоб «орлан» не бачив переміщення під ними ваших теплих тіл.

Максимум перископів і спостережень з-під рівня землі.

Бездоганне маскування, тенти, сітки, справний швидкий пікап, купа запасних колес, ремкомплект, максимальна "автономка" і запаси, зв'язок, хороші лопати, дими – все це Ви, дорога військова шляхто, і самі знаєте.

Серед забудов. Не вилазьте на пласкі дахи N-поверхових будинків. Тактика погана. Вас одразу бачать «Орлани». Горища і квартири – краще, але не сильно. Танк ввалить в усе подібне просто на всяк випадок. І досить скоро.

Краще ставте спостерігати на горищі вебку і розмотуйте кабель донизу. Помре тільки вебка. Самі – тільки в режимі “прибіг-ввалив-вибіг”. Взагалі, щільність вогню важким озброєнням така, що коробки N-поверхових будівель в плані укриттів і місць спостережень треба переосмислювати сильно критично.

Кількість снарядів у підар@сів анліміт, тому вони послідовно "проходяться" по усій зеленці, усіх лісосмугах. Тож те, що ви заховалися в гущину лісосмуги, де вас реально не видно – ще не привід не копати.

Рано чи пізно по вас прилетить, не тому що вас побачили, а тому що зеленка!

Живіть довго.

Кінець цитати Паоло Люмьєре


2.

Зі сторінки VerKov – [https://www.facebook.com/vera.kov.988]

автор: V_Romanenko (Віктор Романенко)

допис – [https://www.facebook.com/vera.kov.988/posts/752395...

" Хлопці, копайте. Купуйте не тактичний годинник, а Fiskars (різновид саперки)! Забудьте про – "розвідка не копає" або "та Я з 14-го року все вмію, шо ти вчиш".

! ! ! Копайте ! ! !

А ще не забувайте про водовідведення. Перекладайте колодами за можливості і скобами. Просіть волонтерів не печеньки, а сокири, пили, скоби та дроти.

А головне – пам'ятайте: Зима близько! Думайте про рівень дупи який буде взимку! Знайдіть спосіб залучити до підготовки, також, і ваших командирів.

Армія виросла, а запасів немає і не будені по речовому, ні по харчовому забезпеченню. Вже шукайте теплі речі, утеплювачі та займіться транспортом.

Знайдіть пічки. Вже набирайте сухпаї та ємності для води.

Вже думайте про пилки та сокири. Зима всіх поставить раком."

Кінець цитати: V_Romanenko


3.

Зі сторінки Сергей Флэш (UT7UD–[https://www.facebook.com/profile.php?id=1000017518...

допис – [https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=...

"Для 90% наших бійців вся війна це суцільне виживання під "артою". I нічого іншого день за днем.

Мій товариш, видовбав собі на дні окопа укриття. (мал. 16.1 Підбрустверні укриття, ніші - ред.) Добу копав у День Будівельника. Ґрунт півдня, як камінь. Іншого в полі не вигадаєш. Через 5 днів прилетів "120-й" буквально за метри. Окоп у мотлох. Допомогло правило переклички після обстрілу. Сергія схопилися і відкопали непритомним. Зараз дуже контужений, але живий та здоровий.

Від себе додам, що таке укриття можна робити, якщо поруч побратими і вони знають, де Ви знаходитесь. Його потрібно посилити підпірками та робити вище за дно, щоб не залило."

Кінець цитати Сергей Флэш (UT7UD)


4.

Олексій Онищенко

[https://www.facebook.com/profile.php?id=1000100504...

Адміністратор fb-групи «ПОЛЬОВА ФОРТИФІКАЦІЯ СУЧАСНОСТІ (Phoenix[https://www.facebook.com/groups/203545334921178]

«Про навчання або Що потрібно, щоб відчувати, що Ти зробив все для того, щоб вижити на війні, і не підвести побратимів.»

4.1 "Дисципліна.

Перед тим як брати до рук автомати і лопати, навчіться для початку цього:

- Осягніть важливість своїх обов'язків, як солдата. Навіть якщо ви стрілець. Вивчіть їх.

- Слухайте командирів і не створюйте їм проблеми. Повірте, їх і так вистачає.

- Навчіться не порушувати дисципліну, і не потрапляти в дурні історії, а для цього думайте перед тим, як щось зробити. Життя в підрозділі виносить на поверхню все що сталося в складі підрозділу. Чим більше гімна спливає в зведеннях по гарнізону/сектору і т. д. – тим гірше йому житиметься. Тим більше шансів отримати якусь "догану" від керівництва у вигляді дебільного завдання, де шанси загинути не за собачий хвіст зростуть в рази.

- Чим тихіше і дисциплінованіше веде себе підрозділ, тим ефективніше і злагодженіше він воює. І тим довше, відповідно, житимуть ваші побратими, бо лише чіткий механізм і взаємодія забезпечує виживання в тих умовах.

- Про алкоголь і наркоту взагалі мовчу! Людина зі зміненим станом свідомості здатна знищити всіх і вся одним необережним вчинком. Маю приклад, коли “синє” тєло взводило муху, щоб в густому лісі по сусідньому окопу увалити по своїм. До речі, а що таке військова дисципліна? Хтось, взагалі, про це чув?


4.2 Тепер зброя.

- Вивчіть ідеально тактико-технічні характеристики і будову вашої зброї, доведіть до автоматизму збирання-розбирання і зрозумійте сам механізм дії, щоб ви могли при затримках відновлювати стрільбу швидко і на рефлексі. В бою думати не виходить – адреналін блокує мозок, тому лише м'язева пам'ять.

- Зброя це продовження вашого тіла. З моменту отримання зброї – ви з нею живете, як з рукою чи ногою. Ви ж не ходите в нужник без руки?

- Єдиний виняток – місця, де заборонено вхід зі зброєю. Тоді за нею приглядає товариш, якому ви довіряєте – з рук в руки.

- Вивчіть правила поводження зі зброєю. Як молитву! (Якщо не знаєте молитву, раджу теж вивчити, про це поговоримо потім). Необережність при поводженні зі зброєю вбиває. І вас, і товариша.

- Навчіться стріляти з положень лежачи, з коліна (низька позиція, висока), стоячи, з обох рук, змінюючи плечі, з-за укриття, нарізайте кути маятником на полігоні, поки вчитесь. Навчіться відчувати рукою напрям стрільби, щоб могти на вскидку лупити по ростовій, може знадобитись!

- Не тіште себе ілюзією "ми не штурмовики, нас на зачистки не відправлять". Все може бути. Ця війна – війна арти. Але хто дав гарантію, що ви не потрапите на ділянку фронту, де активно наступатиме жива сила? Що вночі дрг не прийде? Ваша зброя – ваше життя, і життя ваших товаришів теж.

-ЧИСТІТЬ зброю! Перевіряйте регулярно магазини, щоб не було піску й землі!!! В окопах земля всюди, і в кишенях, і в розгрузках, і в рпс, в самій зброї. Придумайте собі на ствол якийсь захист, наприклад обрізаний шматочок перчатки прикріплений ізолентою, щоб не чистити щодня того ствола. Чистити автомат під обстрілами – те ще задоволення.


4.3 Її величність Польова фортифікація і лопата.

Автомат вже став для вас рідним. А тепер ще ріднішою має стати лопата. Копати треба багато. Копати треба глибоко і з розумом.

Не лініться доки маєте доступ до інтернету почитати про те, що таке окоп, чим відрізняється від укриття, чому не варто окоп для сну робити ще й постом. Як і чим зробити протиуламкове накриття для свого окопчика.

Ще перед поїздкою варто перейнятись питанням не лише про пончо (тактичний дощовик), а й про шмат цупкого целофану, хоча б два на три метра. Пошукайте інформацію про водовідведення з бліндажів. Про це й про більше є купа інформації прямо в fb-групі «ПОЛЬОВА ФОРТИФІКАЦІЯ СУЧАСНОСТІ (Phoenix)» - https://www.facebook.com/groups/203545334921178

Потім, коли зробите все як слід: ви, принаймні під час обстрілів, зможете з розумінням повністю виконаного обов'язку, стосовно рідних вам бійців, щиро молитись (пам'ятаєте, говорив, що знадобиться), щоб по вам не плюхнуло, замість того, щоб думати "що ж і чому ж Я цього не доробив?"

Але коли все скінчиться, вам все одно закортить ще щось покращити. А потім ви перейдете на іншу посадку, і все буде наново.


4.4 Маскування.

Тут все просто. Думайте, де копаєте окоп. Подивіться відео, як москалям на голову падають гранатки. В них такі відео теж є. І тонни маленьких дрончиків в них є, що змальовують окоп, а потім туди прилітає міна. І не одна, а по квадрату, штук сорок. Тому маскуйте все! Не розкидуйте землю, присипайте листям навіть маленькі купки, щоб з землею злились! Думайте про те, який вигляд з повітря!

Потрібне дерево – не валіть у себе під боком. Знайдіть дерево де є подалі. Не валіть дерева в одному місці. Просіки привертають забагато уваги. Посадка/ліс має виглядати незаселеною. Не натоптуйте траву/поля, не накатуйте без крайньої необхідності нові дороги. Якщо ваші позиції вже давно засвічені, точне положення особового складу не має бути відоме. Шерстити навмання значно важче, ніж лупити чітко по відомому місцю, і затратніше по бк.

Особлива увага маскуванню техніки. Не треба приганяти її прямо на позицію. Вас рано чи пізно накриють, і лишитесь без коліс. Волонтери видихаються потроху, економіка в країні вимотується, грошей в людей все менше, і як гарячі пиріжки позашляховики Тойоти разом з Т4 пачками не роздаватимуть!


4.5 Моральна складова та командна робота.

Підготуватись до війни морально неможливо. Але можливо себе налаштувати на те, що буде дуже важко. Розлука з рідними, стрес, невідомість, страх загибелі себе й побратимів, недостатність сну, проблеми з харчуванням та водою, важка фізична праця і моральне вигорання. Ось що треба розуміти і до чого готуватись.

І тут виходить яка штука: Ваш військовий колектив стане одним організмом. Ви будете ділитись всім! Їжею, водою, страхами, мріями, настроями, бажаннями і панікою, оптимізмом і бойовим духом! Яку валюту ви запустите в себе – та й ходитиме. Скажу одне – паніку й страх легко сіє навіть одна людина. Припиняти це треба моментально. Інакше, паростки зневіри знищать ваш бойовий дух і в рази ускладнять життя. Жах оселяється на тих позиціях, де починається паніка. Підтримуйте один одного, якщо бачите, що когось туга бере! Добре щире слово душу лікує!

‘‘Я’’ більше не існує. Є колектив. Хтось не знає – покажи. Не може – навчи. Помиляється – виправ. Коли тобі роблять зауваження, добре подумай, який би крутий не був, може не просто так? Навряд заспаний, задовбаний ПТСРнутий товариш (ПТСР – посттравматичний синдром - ред.), якому зараз хочеться просто насолодитись тишею з горнятком кави в руці, просто так до Тебе має діло.


4.6 Медицина.

Опануйте турнікет як ложку. От буквально. Ніхто ж не задумується, як йому взяти ложку й поїсти, вірно? Вивчіть хоча б один алгоритм надання допомоги пораненому й стабілізації. Типу "КОЛЕСО". Їх немало, але достатньо одного. А потім знов за турнікет і тренуйтесь! Собі, товаришам, з різних положень.

Розберіться, що маєте в аптечці – нащо воно, як діє і коли що краще використовувати. Повірте, вам не потрібен багаж на душі загинувшого у вас на руках побратима, бо ви тупо не змогли йому накласти турнікет чи використати гемостатик. Про самодопомогу взагалі мовчу.


4.7 Зв'язок.

Користуватись рацією зобов'язаний вміти кожен. Вивчіть порядок виходу в ефір, правильно нажимайте тангенту, говоріть чітко й коротко. Рація не домофон! Інформація фільтрується.

Відповідальні за рацію, потурбуйтесь, щоб ви не поклали зв'язок підрозділу натисканням тангенти. Під одним населеним пунктом один цілий командир роти, таким чином, під час бою чотири години рвав зв'язок.


4.8 Вчіть тактику і різні корисні речі.

Дуже добре якщо ви це пройдете й добре обкатаєте в складі підрозділу під наглядом інструкторів. Наступ, тактичний відступ, перекати, підрозділ на марші, сектори, пересування на техніці і т. д. Але буває по різному.

Зараз є тонни відосів по топографії, тактиці, виживанню, орієнтуванню і т. д. Зрозуміло, що відпрацьовувати тактику треба в складі підрозділу, але може бути ситуація, що на полігоні ви знатимете більше ніж інструктор. І зможете самі навчити і злагодити вашу групу, відштовхуючись від знань. При наявності мотивації і дисципліни в підрозділі (привіт з першого пункту 2.1) це нескладно. Розказав, показав, проконтролював щоб зробили правильно.

Таких відеокурсів зараз немало і є доволі якісні. Чимало матеріалу є і в групі «ПОЛЬОВА ФОРТИФІКАЦІЯ СУЧАСНОСТІ (Phoenix)» – [https://www.facebook.com/groups/203545334921178]

Це не якась всеосяжна програма, це базис для бійця і для його командира, який буде бачити, що ось ця людина розуміє де вона знаходиться й що з нею робити."

Кінець цитати Олексія Онищенко


5. Рекомендації на опорному пункті:

Загальні настанови під час перебування на бойових позиціях –

на фронті, на нулі, на передку, в окопі:

Зі сторінки Vitalii Lipatov – [https://www.facebook.com/wetalrun]

"Знай, що за тобою ЗАВЖДИ стежить ворог з повітря і на землі;

Не відпочивай поки не зробив окопи, бліндаж, ходи, ями, нору для себе, техніки і підрозділу.

Не скупчуватися! Навіть в окопі. Максимум двоє-троє бійців.

Чисть зброю! Завжди контролюй ствол. Дбай про зброю щоденно!

Говори тихо! Не розмовляй голосно якщо в цьому немає потреби.

Спілкуйся по телефону якомога далі від позицій.

Тримай телефон вимкненим і завжди під паролем. Інформації мінімум.

Усі повинні вміти користуватися тепловізорами та ПНБ (прилади нічного бачення). Розуміти різницю між ними. Повинна бути призначена окрема людина, яка слідкує за підзарядкою тепловізорів та ПНБ.

Закопуй: сміття, недопалки (бички), гівно та ворога (російських під@рів).

Пам’ятай про гігієну: просушуй взуття, носки, спідню білизну і т. п.

Кудись їдеш – обов’язково з дозволу командира та попередь іншого бійця.

- В окопах тримай замаскованими додатковий бк, включно з гранатами. Але, водночас, не треба підвозити великі обсяги бк чи забезпечення, яке вас видає.

- Не тримайте на позиціях піхоти ПТРК та ПЗРК. Розмістіть їх з однієї зі сторін чи позаду, але не безпосередньо на позиції. Вашу позицію просто зрівняють із землею, якщо вони хоч раз звідти спрацюють.

Війна – це командна праця! Тримайте позиції, бо втрата певного рубежу призведе до відрізання чи оточення інших підрозділів.

Заспокоюйте рідних. Але знайте що телефонні розмови прослуховуються, тому не базікайте зайвого. Говоріть лише по суті."

Кінець цитати Vitalii Lipatov


6.

Зі сторінки Dzha Dzha – [https://www.facebook.com/dzhaanatolij]

допис – [https://www.facebook.com/dzhaanatolij/posts/772030...

" * - Приготуйте прохідний джип, найкраще зняти все світло з нього. Водію - нічник. І нехай сидить десь за 5 км від вас. Так спасете більшість 300-х !!!

* - Резерв забезпечення і бк на 2 дні для одної роти - завжди біля джипа -довозиться тоді, коли їдуть за 300-ми або при потребі.

* - Бмп, бтр, також, сховані десь в тилу, обов'язково замасковані і закопані. Бмп, бтр та інша техніка виїжджають ВИКЛЮЧНО в бій, а не возять людей!!!


Уважно! Крази, Мази і Камази можете самі розстріляти, буде менше жертвА ще краще - віддайте їх найближчим артилеристам.

* - Зв'язок має бути закритий шифрований; взаємодійте з сусідами, танками і артилеристами. Піхота - виявляє, розвідка - дронами корегує, арта - працює. Артилеристи також люди і ціль №1. Вони не будуть постійно чергувати і у них також ліміт б/к.

* - Найважливіше: Час для переміщення особового складу і забезпечення – це сутінки (ранок і вечір). Безпечні години зрозумієте самі.

* - Пересування найкраще на джипах з мотором не більше 2,5 літрів.

* - Піші пересування на позицію: не скупчуючись в групи – по одному, тримаючи дистанцію між воїнами ~ 10 метрів. По одиноких рідко б’ють.


Книжка книжкою, а війна диктує свої правила.

Пристосовуйся або будеш грузом.

На цій війні найкраще – це швидкість і мобільність. І пам'ятайте, вони не знають кількості ваших бійців до тих пір поки ви їм не викриєте себе.

А до того часу, знищіть купу москалів, котрі будуть вас прощупувати.

Краще стріляти вже коли побачите противника, а не почуєте його кулі. Так вони перевіряють ваші нерви. А коли підійдуть старайтесь знищити всіх, щоб не змогли відкорегувати арту, бо в сліпу арта у них крива і хіба щось шальне залетить."

Кінець цитати Dzha Dzha


7.

Зі сторінки Андрій Іллєнко – [https://www.facebook.com/andriy.illenko]

допис – [https://www.facebook.com/andriy.illenko/posts/8784...

"Не лягайте на дно окопа чи бліндажа під час обстрілу. Сідайте навприсядки, згрупуйтеся і закрийте голову руками. Так ви зможете самостійно вибратися, якщо вас засипле землею. Якщо будете лежати – доведеться відкопувати.

Якщо щось свистить – лягайте! Пофіг, що про вас подумають! Відчуваєте, що близько – впали на землю! Потім навчитеся по звуку розуміти, що і куди летить. Не геройствуйте і не понтуйтеся, просто падайте, якщо почули хоч щось.

Бронетехніка і артилерія – ціль номер один для ворога. Не тусуйтесь біля неї, якщо не виконуєте задачу. Бронетехніка завжди на відтяжці і замаскована!

Шоколад! Беріть його багато, в усі кишені. Знадобиться.

Дуріть ворога:

Якщо вас мало – показуйте що вас багато. Якщо багато – показуйте що мало.

Маскуйтесь! Кожен ваш вихід з укриття – це демаскування! Їхні дрони в небі весь час! Без крайньої потреби не ходіть між позиціями. Не кучкуйтесь!

Ходіть в броніку і касці ЗАВЖДИ. Здається що зараз тихо, набридло, спина болить, досвідчені мега-бійці вже забили болт – пофіг! Не знімати! В туалет – теж в броніку! Це рятує життя.

Перша хвиля тваринного, панічного страху швидко пройде. Потім стане легше. Головне потім не забийте болт і не розслабтеся."

Кінець цитати Андрій Іллєнко


8.

Зі сторінки Vitalii Lipatov – [https://www.facebook.com/wetalrun]

Захід на позиції

a. Від підрозділу який Ви змінюєте потрібно отримати якомога більше інформації, даних і відомостей про вашу нову позицію, про ворога та його розташування, його озброєння і специфіку можливого проведення наступу у Ваш бік на цій ділянці передової.

b. Бажано, навіть, робити зміну 50/50 – тобто, половину особового складу змінити (особливо добре, щоб це було на кожній важливій позиції), а половину залишити зі старих, перевірених на цих позиціях, бійцях. Через декілька днів Ви заміните їх на решту свого особового складу. Такий розклад – це ідеально!

c. Обов’язково окопуйтесь! Доробіть/переробіть все, що вважаєте необхідним в облаштуванні окопів, бліндажів, ям, туалетів та інших укриттів.

d. Визначте: де буде можливий прорив. Якщо є спеціалісти – проводите перевірку на замінування окремих ділянок, забезпечуєте проведення розвідки. А далі – в залежності від завдань.

e. Встановіть зв’язок із сусідніми підрозділами, другою лінією, артилерією.

Кінець цитати Vitalii Lipatov


9.

Сили ТрО ЗСУ – Порадник солдату.

Універсальні принципи бою

[https://sprotyvg7.com.ua/lesson/poradnik-soldatu]

"Поруч із вами завжди повинен бути ваш побратим. Ви – тінь один одного.

Його окоп не тільки поруч із вашим, але обов’язково з’єднаний із ним.

Умиватись удвох. Туалет удвох. Піти поспілкуватись із родиною – теж удвох.

Ви або він завжди контролюєте навколишній простір.

Якщо хтось буде поранений, інший надає першу медичну допомогу.

Пересуватись під час бою тільки під вогневим прикриттям напарника:

Один перебігає – інший прикриває."

Кінець цитати Сили ТрО ЗСУ


Д. Захист від ворожого снайпера

Снайпер – не стільки влучний стрілець, скільки мисливець-одинак, який може дуже довго і нерухомо чекати в засідці. На приціл снайперові можна попастися не лише поблизу лінії бойового зіткнення, але і в неглибокому тилу. Щоб цього не сталося, потрібно уникати відкритих просторів, а якщо немає можливості їх обходу – рухатися швидко і без зупинок.

Поза укриттями не варто залишатися на одному місці (стояти, сидіти), оскільки снайпери віддають перевагу нерухомій мішені.

Рухайтеся завжди! Рух – це життя!

Якщо снайпер тримає під прицілом отвір в стіні або бруствері, через який хтось може виглянути, він в змозі уразити ціль, навіть якщо голова в цьому отворі покажеться тільки на секунду.

Снайпери добре навчені стріляти в тих, хто підбирає поранених.

Вони можуть навмисно цілити першій жертві в ногу, щоб поранений довго залишався живим і кликав товаришів на допомогу.


Е. Куріння вночі та вдень

в умовах бойової обстановки

Враховуйте наступне:

Куріння вночі

1. Сигарету краще прикурювати від газової запальнички, встановленої на найнижчий рівень горіння. Вогнем простих запальничок і сірників (вночі видно на 1-1,5 км.) ви дасте противникові можливість легко виявити ваше місце розташування.

2. Прикурювати треба в закритому просторі.

3. Давайте прикурювати тільки ще одному товаришу. Перша прикурена сигарета, можливо, демаскувала ваше місцезнаходження, за вогником від прикурювання другої сигарети, можливо, виконав наведення та прицілювання снайпер.

4. По тому, хто прикурюватиме третім, снайпер виконує постріл.

5. Одразу ж після прикурювання, за можливості, змініть своє місце знаходження.

6. Тримайте сигарету в долонях, складених «човником», щоб запалена частина сигарети перебувала в просторі між долонь.


Куріння вдень

Вдень найбільшу небезпеку являє дим від цигарок. Дим слід видихати повільно вниз. Це, найімовірніше, запобіжить швидкому виявленню ваших позицій.


Уважно!

Зі сторінки Паоло Люмьєре – [https://www.facebook.com/profile.php?id=1000079542...

допис – [https://www.facebook.com/fbid=297657485...

"Окрема категорія військових які є кандидатами на відсів – це затяті курці.

Зазвичай, вони не будуть достатньо уважні і зосереджені коли хочуть курити. А хочуть курити вони постійно. В цей час їхні думки тільки про те як покурити або як дістати куриво.

Все інше – розтяжки та інші небезпеки –для них відходить на другий план.

Крім того, смердять вони так, що чутно за 200 метрів – чим викривають усю групу. Особливо з голодухи і при вітрі."

Кінець цитати Паоло Люмьєре

Кидайте курити, панове!Є. Ведення зв’язку в бойовій обстановці

Зі сторінки Сергей Флэш (UT7UD)[https://www.facebook.com/profile.php?id=1000017518...

допис – [https://www.facebook.com/_fbid=525056...

1."Правила радіообмiну на війні

Вивчіть обов'язково з бійцями правилам радіообмiну. Вони однакові в усьому світі та дуже прості. Ось основа:

1.1 Спершу позивний того, кого викликаєш, потім свій. "Перший, я другий. Прийом." "Перший, дай відповідь другому". Так заведено у всіх: моряки, льотчики, NATO. Не рекомендують формат виклику в стилі "Третій – Восьмому".

1.2 Наприкінці кожної передачі кажіть слово "Прийом". Воно каже, що Ви сказали, що хотіли і чекаєте на відповідь.

1.3 Наприкінці сеансу зв'язку слід сказати "Кінець зв'язку" двом кореспондентам. Це сигнал іншим, що частота або канал є вільним і можна його використовувати. Без цього всі перебиватимуть один одного.

1.4 Двоє спілкуються – всі мовчать! Це закон! Поки не почують "Кінець зв'язку".

1.5 Оцінка сигналу за п'ятибальною шкалою. Раджу використовувати дві оцінки: "Чую Вас на п'ятірку, розбираю Вас на п'ятірку". Тому що чути можна приголомшливо, але нічого взагалі не розібрати. Така сама система оцінки у військових NATO.

1.6 У ЗСУ із 2014 року прижилося слово "Плюс". У NATO є аналогічне слово "Роджер". Використовується для короткого радіообміну для підтвердження отримання інформації. Коли на частоті кілька кореспондентів (до 10) і коли потрібно себе не видавати супротивнику довгими промовами.

1.7 За необхідності слова диктуються по буквах. У НАТО це формат Альфа, Браво, Кіло. У нас, наприклад, слово "ТАНК" можна передати так. " Диктую за літерами: Тарас, Андрій, Назар, Костянтин".

1.8 Пам'ятайте, що по всіх ЗСУ немає єдиної таблиці кодів. У кожному підрозділі вони різні. Тому вас можуть не зрозуміти. Загальні лише: 200, 300, 4.5.0.

1.9 Жодних імен, військових звань, прізвищ бійців, номерів частин, назв населених пунктів в ефірі не передають.

1.10 Не пишіть свої позивні маркером на радіостанціях. Краще умовні номери."


допис – [https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=...

2."Рекомендації для військових ЗСУ по зв'язку

2.1 На "нулі" не розмовляйте по цифрі або аналогу в одній точці одночасно з 2-3 рацій. Робіть короткі передачі і довгі паузи. "Шифрований" цифровий зв'язок захищений від перехоплення інформації, але виявляє Ваше місце розташування. Намагайтеся звести спілкування до мінімуму. Це дуже важливо.

2.2 Накривайте антену супутникового терміналу Ілона Маска на відстані склом (плівка допомагає, але менше). Антена гріється сама зсередини і ще підігрівається від зовнішнього середовища, а також помiтна тепловізорами "Орланів". P.S. Лайфхак із фронту: допомагає агроволокно!

2.3 Не робіть постійні переклички і «перевірку зв'язку» між ВОП, РОП. Це демаскує позиції. Що в цифрі, що в аналогу. Супротивник фіксує будь-який вихід до ефіру.

2.4 Знаходячись у близькості від позиції супротивника (1-10 км) відключайте, по можливості, телефон. Зручніше просто переводити його в режим "польоту". І вмикати тільки при необхідності.

2.5 Якщо у Вас "цифрова" Моторола, додайте до неї заздалегідь декілька аналогових каналів в районі 147 мГц з тоном 67.0 Гц або без тону і запам'ятаєте частоти. Це допоможе Вам встановити зв'язок з тим же Баофенгом, якщо треба.

2.6 До 30 км від лінії фронту не користуйтеся мобільним зв'язком одночасно в одній точці. Дзвоніть по черзі.

2.7 Маскуєте антени і кабеля. Усі УКХ та Wi Fi антени можна сміливо фарбувати з балончика в один шар.

2.8 Білу офсетну металеву тарілку супутникового інтернету Tooway можна пофарбувати в зелені тони з балончика. Але не СтарЛiнк!

2.9 Wi Fi антени роутерів ставте тільки нижче рівня землі або в приміщеннях.

2.10 При використанні відкритого радіозв'язку, для приховання інформації, застосовуйте словесні обороти і вирази українською мовою. Часто це рятує.

2.11 Не забувайте, супротивник бачить сигнатуру рацій по спектру та діапазону і розуміє у кого (якого роду військ) є Харрис, у кого DMR Моторола, у кого Баофенг і так далі. Як це використовувати з користю???? – придумаєте самі!!!!

2.12 Якщо Ви до 30 км від супротивника, у Вас є українська стільникова мережа, але Ви не можете нікуди подзвонити, то ймовірно Ви в зоні дії підставної базової станції супротивника. Такі станції збирають ідентифікатори телефону (IMSI, IMEI), щоб відстежувати Вас далі по фронту. Після цього Ви можете навіть отримувати фіктивні SMS на свій телефон. Ваш номер мобільного вони не дізнаються, тільки номер сім карти IMSI.Краще на фронт купити тимчасову сім-карту і потім викинути її.

2.13 Якщо втратили рацію шифрованого зв'язку (Motorola, Hytera i т. д.) – відразу повідомте командира (для змiни шифру)!!! Не ставте під удар усіх побратимів! Командири, поясніть це бійцям, які бояться покарання за втрату та мовчать.

2.14 Усі Баофенги і інші любительські рації мають максимальну вихідну потужність в ділянках 144-148 і 430-440 мГц. А головне, на ці ділянки налаштовані антени. На цих частотах дальність зв'язку буде максимальна.

2.15 Якщо у Вас немає нічого на передовій окрім "відкритих" Баофенгів, а ваші бійці не можуть себе контролювати в ефірі, краще взагалі заберіть у них рації! Шансів вижити у Вашого підрозділу буде більше.

2.16 Пам'ятайте, що усі мобільні додатки в телефоні можуть передавати на сервер розробника додатка Вашу точну позицію до метра. Не використовуйте їх або забороняйте доступ до GPS .

2.17 Багато хто їздить на фронтi на машинах з яких господарями не зняті GPS маячки. У машин "з фірми" вони у всіх зазвичай встановлені. Уточніть це у власників машин або волонтерів які їх передали!

2.18 Зв'язківці, цифрові рації можна наглухо блокувати віддалено. Противник це активно використовує на всьому фронті. Перевірте в меню сигналінгу, що "галочки" віддаленого контролю над рацією знято і там же змiнiть паролі контролю!

2.19 Пам'ятайте, що просто цифрова рація – це взагалі не захищений зв'язок. Захист встановлюється вже програмно всередині та залежить від можливостей кожної моделі.

2.20 Єдиної таблиці по всіх ЗСУ з умовними кодами зв'язку (типу 200, 300, 4.5.0. і т. д.) немає. У когось це таблиця для взводу, у когось документ ДСК для бригади. Врахуйте, що інший підрозділ може Вас не зрозуміти або зрозуміти помилково.

2.21 Щоб не потрапити на "премію Дарвіна" не треба ставити ретранслятор прямо на вузлі зв'язку або КП, навіть якщо це дуже зручно.

2.22 Будь-який сеанс зв'язку закінчується фразою "Кінець зв'язку". Це важливо. Навчайте бійців базовим правилам радіообміну.

2.23 Іноді не потрібно тягнути "кілометри" полівки, якщо вже є колодязі з глибокими провідними лініями Укртелекому. "Продзвонiть" та користуйтесь.

2.24 Хто не має "Ілона Маска", добре допомагає 4G (3G) роутер винесений за межі позиції на 100 метрів витою парою.

2.25 Військовий зв'язок іноді суворий, як військова хірургія. Потрібна на фронті зовнішня антена для далекого зв'язку? Шукайте будь-який кабель, навіть телевізійний 75 Ом на війні піде. Кабель в'яжіть до центру палиці. Далі шматок дроту вверх від центральної жили, шматок від обплетення вниз. И все це як можливо вище! Довжина кожного шматка в см = 7125 / частота в мГц.

2.26 Автомобільні антени абсолютно не працюють без металевої поверхні знизу. Ставте їх поза машинами хоч би на шматок листового метала.

2.27 На фронтi є така місія: солдат-ретранслятор ???? Це боєць який десь далеко сидить та слухає в одну рацію і передає далі в іншу. Стежте, щоб такий боєць не маячив годинами на одному місці, а переміщувався. Інакше залишитеся без «ретранслятора».

2.28 Всі портативні китайські рації з написами "8-10 W" це обман.Вони всі від 4 до 4.5 вата – не більше.

2.29 Не всі зв'язківці знають, що Харріс можна використовувати для роботи через супутник по всій країні (тільки без переміщень). Для цього не потрібні ніякі паролі і доступи до супутника. Слово підказка Satcom. Антену легко зібрати самому.

2.30 Вайбер, Телеграм не бажано! Тільки Signal або WhatsApp.

2.31 Якщо Ваші позиції поруч, включайте режим низької потужності. Акумулятор "проживе" в два рази довше, а шансів, що по вас "прилетить", в два рази менше. У Моторолі для цього зазвичай треба натиснути нижню кнопку збоку. У Баофенге це 2 пункт меню.

2.32 Все частіше на фронті спостерігається комплекс "Леєр-3". До складу цього комплексу входять декілька Орланів, які облітають позиції ЗСУ. Вони також фіксують координати увімкнених мобільних телефонів, тому ще раз рекомендую вiдключати телефони."

Кінець цитати UT7UD


В жодному разі, не можна в радіоефірі говорити:

що і куди прилетіло, хто і на чому пересувається або хто куди прибув!

Потрібно мати кодові імена точок на місцевості, які узгоджені з КСП, а також спеціальні слова для позначення певних подій:

прильот снаряду, ворожа авіація, наша авіація, тощо.Ж. WiFiце небезпека!

БПЛА з обладнанням РЕР (не лише "Орлани") виявляють ваш активний Wi-Fi роутер на ВОП чи у штабі частини, на відстані 10+ км з повітря.

А от виявити розташування терміналу супутникового зв'язку Starlink з поверхні землі практично не можливо з дистанції понад 1 км. Але неприхований "під землю" Wi-Fi роутер, котрий працює, зазвичай в комплекті з терміналом, виявити можна й на дистанції 10 км спеціально обладнаним БПЛА або на ситуаційно меншій відстані з поверхні землі. (Це одна з причин, чому більшість фахівців надає перевагу круглим терміналам V1 – є можливість працювати без Wi-Fi.)

Виявити ваші позиції ворожа РЕР може без БПЛА – з допомогою направлених антен на мачтах, щоб визначити 2 чи більше азимути на ваш випромінювач. Далі вже чиста та нескладна математика.

Велика концентрація радіоелектронного випромінювання дозволяє ворогу оцінити ваші сили.

Запобігти цьому не можливо. Хіба що відмовитись від Wi-Fi взагалі. Але, в той же час, потрібно мінімізувати ризики, а також зменшити вірогідність та дистанцію виявлення вашої Wi-Fi мережі. Для цього потрібно:

Правило №1 - контролюй свої пристрої та вимикай все, що не можеш контролювати. Кожен має знати як вимкнути смартфон чи смарт-годинник (чи хоча б перевести його в режим «авіапольоту»). Вивчи які пристрої на позиції мають некерований Wi-Fi модуль та як їх вимикати повністю при потребі.

Правило №2 - "Все що можеш - ховай під землю". Знайди такі місця для розміщення твоїх роутерів, точок доступу та інших випромінювачів Wi-Fi, щоб мінімізувати можливість прийняття їх сигналів в повітрі (конус) та на рівні землі поруч. Землянка, обладнана ніша в окопі, підлога будинку, а то й підвал.

Зроби, щоб з'єднання можна було встановити лише безпосередньо поруч. Земля – найкращий екран для випромінювання. Якщо можеш використовувати Ethernet – підключення по кабелю замість Wi-Fi – це набагато краще.

Правило №3 - При першій можливості контролюй за допомогою фахівців що може бути "видно" засобами РЕР в тебе на позиції. Якщо такої можливості нема, то хоча б простими Wi-Fi сканерами для смартфона чи ПК. Навіть якщо хтось ввімкнув режим "скритої мережі" (Hidden SSID) - це ніяк не зменшує ризик виявлення ворожою РЕР.

Далі наводимо прості поради щодо правил "Wi-Fi гігієни" для позиції/підрозділу. Інколи може вистачити щоб хтось забув вимкнути роздачу інтернет по Wi-Fi на смартфоні, щоб "спалити" позицію спостереження і т. п. Додатково проконсультуватись можеш у відповідних фахівців (зв'язок, РЕР) твого підрозділу або військової частини.

Правила користування "Wi-Fi":

1. Час/графік та правила ввімкнення/вимкнення Wi-Fi пристроїв.

2. Правила розміщення Wi-Fi пристроїв – наприклад розміщення роутера подалі від бойової техніки та інші.

3. Правило "правильної назви мережі". Тобто Wi-Fi мережа має мати таку назву (SSID), котра не містить пов'язаних із бойовою роботою слів - ZSU, KSP, VOP, HQ, STARLINK, POST та подібних, включаючи позивні, номери підрозділу/частини і т. д.

Краще всього – вибирай суто цивільні та нейтральні назви, чужі імена і т. п.

Завжди використовуй для Wi-Fi мережі складний та довгий пароль/ключ. Це ланцюжок восьми чи більше символів, серед яких обов'язково будуть:

- Маленькі літери (a-z)

- Великі літери (A-Z)

- Цифри (0-9) Спецсимволи (неальфанумеричні символи – #, $, @, _ та інші).

Цим ти суттєво ускладниш можливість підбору паролю. А щоб не забути новий пароль, придумай собі для цього паролю слово, у написанні котрого ти точно будеш знати які символи будуть великими, які маленькими, а які букви заміниш на які спецсимволи. Саме слово (без адаптації, просто на згадку) можеш навіть десь записати собі, наприклад кирилицею. Але краще пам'ятати і не писати.

Правило перейменування Wi-Fi мереж - міняй назву мережі (SSID) та пароль так часто, як того вимагає ситуація. Наприклад при переїзді, чи раз на тиждень, чи при будь якій підозрі. Головне ніколи не залишай один й той самий пароль/ключ/гасло.

Джерело: https://defence-ua.com/minds_and_ideas/chomu_vazhl...З. Правила при артобстрілі чи бомбардуванні

з повітря або моря (не в окопах)


1.Артилерійський чи мінометний обстріл

- Якщо вибухи лунають зовсім поряд, найгірша ідея – це кудись бігти або стоячи знаходиться у вертикальному положенні. Так людина найбільш надається до ураження та отримання контузій і саме в такому положенні людина є дуже зручною мішенню для осколків.

Що робити?

Потрібно впасти на землю і закрити голову руками – це простий і швидкий спосіб порятунку, якщо часу шукати шляхи для відступу чи укриття просто немає.


- Але людина, що лежить на ідеально пласкій поверхні, захищена не набагато краще, ніж той, що на ногах. Укриття від бомбардування – це те, що може врятувати вам життя. Але не варто думати, що укриттям може бути тільки стаціонарне бомбосховище. Укриття може бути і на відкритому просторі.

Що робити?

Ляжте на землю, знайдіть виступ (навіть тротуар), канаву або поглиблення (виїмку в землі). Якщо поруч є якась бетонна конструкція – ляжте поряд з нею. Лежати треба головою в сторону вибуху закривши голову руками, щоб знизити шанс попадання осколків у життєвоважливі органи. Усе це не допоможе, якщо буде пряме попадання, але знизить шанси на осколкове поранення.

У такому простому укритті людина може бути убита тільки прямим попаданням, вірогідність якого мала. Звичайно, не можна виключати, також, і ураження уламками, що летять дугою, і осколками, що рикошетять.

Крім того, не варто недооцінювати і звуковий удар. Однак, в загальному, знайшовши таке укриття, не рекомендується покидати його до моменту, поки бомбардування чи обстріл не припиниться.

Тримайте себе в руках. Займіть свою психіку чимось. Можна рахувати вибухи: знайте, що максимум після 100-го вибуху обстріл точно закінчиться.

Можна спробувати подумки рахувати хвилини. По-перше, це відволікає.

По-друге, так ви зможете орієнтуватися в ситуації: артилерійський обстріл не триває вічно, максимум – двадцять хвилин; авіаналіт – значно менше. У наш час не буває довгих бомбардувань, великі групи авіації не застосовуються.


- В той же час, варто бути обережним з будівлями, і довіряти тільки підвалам, а також серйозним приземкуватим капітальним будівлям.

Увага! Будівля, що рухнула від чергового попадання снаряду – це завжди братська могила для тих, хто рятувався там.


- Також слід уникати близькості військової техніки, автомобілів, пожежонебезпечних і вибухонебезпечних об’єктів. Усе це мало захищає від осколків, зате завжди представляє смертельну небезпеку для людей поблизу.

- Надзвичайно небезпечні і сучасні будівлі, які недостатньо міцні, зате містять велику кількість вікон, вітрин, скляних елементів. У разі вибуху така будова складеться, як картковий будинок, а будь-яка скляна поверхня перетворюється на хмару гострих осколків навіть при невеликій ударній хвилі.

- Дуже погана ідея рятуватися у воді: річці, озері або іншій водоймі. На відміну від повітря, вода майже не стискається, і тому при попаданні в неї бомби або снаряда на всі боки розходиться неймовірної сили вибухова хвиля, яка призводить до важких гідроударів.Саме на цьому ефекті і ґрунтується метод глушити рибу вибухівкою.

- Де б людина не рятувалася від бомбардування чи артобстрілу – дуже важливо не лише уникнути прямого ураження, але, також, зберегти зір, слух, можливість рухатися і думати. Адже звукове ураження може запросто назавжди позбавити можливості чути, привести до розривів слухових перетинок.

Саме тому рекомендують перечекати бомбардування чи артилерійський обстріл, щільно закривши вуха руками і трохи відкривши рот для регулювання тиску.


- У будинку. Якщо у будинку є підвал – опускайтеся в підвал. Якщо підвалу немає – слід спуститися на нижні поверхи. Чим нижче – тим краще.

У ідеалі – потрібно розташуватися на першому поверсі. Заздалегідь знайти найбільш внутрішню кімнату, чим більше бетону навкруги, тим краще (знайти несучі стіни). Якщо усі кімнати зовнішні – варто вийти на сходовий майданчик.

Увага! В жодному разі не можна знаходитися навпроти вікон!

У тому місці, яке буде вибрано для укриття потрібно сісти на підлогу біля стіни (не торкаючись стіни) – чим нижче людина знаходиться під час попадання снаряда, тим більше шансів, що його не зачепить осколком.


- У автомобілі, на техніці. Коли їдеш в автомобілі під час бомбардування або артобстрілу, більше шансів вижити, якщо зупинитися і залягти. Але, залягти не поряд з машиною, а подалі від будь-якої техніки! Якщо битимуть, то спочатку в транспорт, а якщо потрапить в машину – вона вибухне разом з бійцями.

До того ж, уламки від будь-якої техніки несуть бійцям смертельну небезпеку!

Потрібно залишити автомобіль, краще з протилежного від обстрілу боку, і повзучи переміститися чимдалі, потім залягти.


- Характерні ознаки обстрілу

З інтерв’ю учасника бойових дій, професійного військового інженера

полковник запасу Василь Глюза розповів кореспонденту АрміяInform

[https://armyinform.com.ua/2021/09/17/shho-treba-zn...

"Як правило, московські окупанти роблять один пристрілочний постріл (димова або запалювальна міна) в бік цілі, за місцем вибуху вводять поправки, після чого відкривають вогонь всією батареєю. Б’ють серіями по 6-10 пострілів, серій може бути 3-4, але частіше – їх дуже багато з невеликими паузами між ними.

Якщо потрапили під обстріл, то після першого вибуху є деякий час, щоб залягти або знайти укриття. Негайно залягти на землю – ні в якому разі не вставати. Під час вище згаданої паузи між обстрілами необхідно по-пластунськи рухатися до найближчих нерівностей на місцевості або штучного укриття. Чим нижче будете перебувати, тим вищий шанс вижити.

Необхідно врахувати, що кущі, а також окремі дерева, електроопори тощо викликають вибух міни в повітрі. Як наслідок — площа ураження збільшується, а осколки можуть непередбачувано змінювати траєкторію руху.

Якщо когось поранено, то допомогу слід надавати лише після закінчення обстрілу, за можливості перемістивши людину в укриття. Слід пам’ятати, що обстріл може розпочатись знову в найнеочікуваніший момент.

Перебуваючи в зоні можливого мінометного обстрілу, не знімайте шолом та бронежилет, засоби індивідуального захисту не раз рятували життя воїнам.

Слід зважити ще на один важливий аспект, який становить загрозу: нерідко міни не вибухають. Причин цього безліч — від м’якого ґрунту до банального неспрацювання підривника. Таку міну в жодному разі не чіпайте, ймовірність вибуху досить висока."

Кінець цитати Василь Глюза


У бойових діях найважче для психіки – потрапити під масований артилерійський обстріл або під бомбовий удар авіації. Деякі солдати в такій важкій психологічній ситуації частково або повністю втрачають боєздатність.

Якщо по підрозділу ведеться прицільна стрільба, слід передусім розосередитися. Якщо декілька снарядів однієї гармати розриваються по різні сторони від позиції, то це, можливо, ведеться пристрілка або має місце розсіювання при стрільбі, тобто наступний снаряд, швидше за все, уразить цю позицію.

Під час обстрілу чи бомбардування слід прикривати вуха долонями, а рот тримати відкритим – щоб зберегти барабанні перетинки.

Якщо під час обстрілу ви перебуваєте в приміщенні – намагайтеся, щоб між вами і стороною вибухів виявилося якомога більше стін. Найкраще – сховатися у внутрішньому приміщенні, приміром, у ванній кімнаті, або навіть залізти у саму ванну. Коли це неможливо, слід не лише лягти, але також прикритися або загородитися предметами, які здатні захистити від осколків.


- Особливості бою чи обстрілу в населеному пункті

Якщо приміщення має бетонні стіни, куля, що влетіла в нього, може кілька разів від них відскочити, перш ніж втратить забійну силу.

Якщо при початку стрільби ви виявилися на вулиці, не потрібно намагатися сховатися за автомобілями або кіосками, оскільки по них стріляють найперше. Автомобіль – дуже слабка перешкода для куль і до того ж має бензобак, який може вибухнути. За відсутності можливості швидко досягти укриття рекомендується просто лягти і не рухатися.

Засобом захисту від осколків чи куль може бути:

Яма, канава, бордюр тротуару, ліхтарний стовп, бетонна сміттєва урна, сходинка ганку.

Доки не закінчився бій, не кидайтеся на допомогу пораненим, як би голосно вони не кричали, оскільки ви можете самі стати мішенню.

При знаходженні поблизу військових машин, що рухаються, потрібно мати на увазі, що у водіїв бойових броньованих машин ускладнений огляд довколишнього простору, а якщо вони на додачу перебувають в шоломофонах, то чий-небудь крик або інший звуковий сигнал ними навряд чи буде почутий.

Не слід піднімати із землі будь-які знахідки: запальнички, ручки, книги, сумки тощо, оскільки вони можуть виявитися з вибуховими пристроями. Вибуховому пристрою непотрібно бути великим і потужним: досить, якщо вибухом відірве пальці або виб’є око. Також, не варто штовхати ногою предмети, що лежать на землі.


- Закономірності при обстрілі

Реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) не відрізняються великою точністю, і накривають велику територію. Закономірності тут дуже маловірогідні, і головне – пережити залп, який триває від декількох секунд до декількох десятків секунд. У подальшій паузі є можливість передислокуватися або сховатися трохи краще.

Обстріл артилерії часто не дає підняти голову упродовж тривалого часу, але йому властиве постійне коригування вогню.

При артилерійському обстрілі правило:

«снаряд не потрапляє в одну і ту ж воронку двічі» – це правда.

До того ж вирви (воронки) – це завжди відмінне укриття.


2. Дії при повітряному нападі

Авіаудари зазвичай відрізняються невеликою тривалістю, але високою потужністю і точністю. У цій ситуації важливо швидко зорієнтуватися, що насправді є метою нальоту, і діяти виходячи з цього.

Повітряний наліт здійснюється вертольотами або літаками штурмової авіації. При повітряному нальоті важливо не піддатися паніці і зберігати спокій.


Порядок дій бійця при повітряному нальоті є наступним:

 • якщо ви перебуваєте на відкритій ділянці – ляжте ниць і не дивіться вгору.
 • переповзайте в укриття, якщо воно поруч.
 • не біжіть – різкий рух обов’язково приверне увагу пілота.
 • пам’ятайте, що вертоліт спочатку робить поворот (у разі занадто малої висоти польоту для стрільби – піднімається) – і вже потім відкриває вогонь.

 • Якщо Ви потрапили під повітряний наліт разом з усім Вашим підрозділом на відкритій місцевості, виконуйте наступне:

  1. Не збивайтеся в юрбу!, – розосередьтеся і тримайте велику відстань між собою.

  2. Ведіть груповий вогонь із усієї наявної зброї й намагайтеся створити зону загороджувального вогню прямо за курсом літака перед ним.

  3. Намагайтеся зайняти укриття від вибуху в ямі або за товстим деревом.

  4. Якщо вам все ж доведеться бігти – не біжіть прямо за курсом літака, біжіть під кутом.  І. Настанови підготовки та ведення

  бойових дій на фронті

  1. Вивчіть таблиці стрільби для своєї зброї. Куля летить НЕ ПРЯМО. У неї балістична траєкторія з перевищеннями і зниженнями. Тому грамотне визначення відстані до цілі і знання таблиці стрільби – це гарна можливість потрапляти швидко, а значить зменшити час, поки стріляють по вас.

  2. Якщо є можливість вибирати зброю – беріть таку ж (такий же калібр) як і більшість ваших товаришів. На собі багато патронів не понести, а закінчуються вони швидко, особливо в місті, так що якщо з вами зможуть поділитися – це великий плюс. Якщо вашого товариша вбили, не погребуйте поповнити свій боєкомплект (попередньо отримавши дозвіл від командира).

  3. Зброю потрібно чистити щодня. Особливо ніжно в районі дульного гальма. Якщо там буде канавка або ямка, то купчастість бою сильно впаде.

  4. Ріжки/магазини до автомату ізолентою НЕ перемотувати! В бою перекосить патрон – відкинеш відразу обидва магазини з набоями.

  5. Пам’ятайте, що магазини розташовані на грудях і животі – це додатковий бронезахист.

  6. Перед виходом пострибайте на місці. Перевірте, що на вас нічого не брязкає.

  7. Запобіжник на АК досить голосно брязкає. Якщо вам потрібно зняти його тихо, то відтягніть його і плавно переведіть в потрібний режим вогню (це, майже, завжди одиночний вогонь).

  8. Якщо вам в броніки потрапила куля – це ще не означає, що він вас врятував. Так як енергія кулі зупинена елементом броні, здатна завдати вам жахливу позаброневу травму. Ребра ламає майже завжди. А можливий і розрив органів. Тому якщо у вас немає дірки – це ще не привід радіти. Буває, що дірка була б краща.

  9. Гранати носіть в спец. мішках, відкритими не тримати – бувають зачепи.

  10. Ефективність гранат переоцінена. Бували випадки, коли граната вибухнула в невеликій кімнаті, а всередині були тільки легкі контузії.

  11. Чеку зубами вирвати не можна. Тільки пальцями.

  12. На маршах, кладете автомат на руки і складаєте їх на грудях хрестом. Так легше нести. При цьому великий палець правої руки завжди готовий зняти із запобіжника, а скинути зброю досить швидко.

  13. Ремінь (автоматний) завжди на шиї. Інакше, якщо потрапите в засідку, буде підрив міни і ви полетите в одну сторону, а ваша зброя в іншу – таким чином, ви з легкого 300-го перетворюєтеся в 200-го.

  14. На посту не спати. Якщо заснете, пристрелити вас захочуть не тільки вороги. За це, як і за втрату зброї, розстрілювали офіційно. Зараз розстрілюють неофіційно.

  15. Не чіпайте гранатомети. Стріляти з них складно. Залиште це більш досвідченим бійцям.

  16. Провівши кілька днів на свіжому повітрі, курця можна засікти за 70 – 100 метрів. Кидайте курити!

  17. Пальця на спусковому гачку бути не повинно, навіть якщо зброя на запобіжнику !

  18. При першому пострілі – не «маячити», відразу падай.

  19. Не бігати перед стволом товариша. Ви перекриваєте йому можливість стріляти.

  20. Якщо бачите, що по комусь можна стріляти, це ще не привід стріляти. Якщо вас не помітили, дізнайтеся у командира, чи можна вступати в бій.

  21. Якщо ви когось помітили, але вас ще не побачили, не треба різко стрибати в сторону. Периферичний зір виявить вас миттєво. М’яко і плавно, не поспішаючи, сядьте і спокійно займіть позицію. Це буде набагато менш помітно.

  22. Пам’ятайте, досилаючи патрон в патронник, затвор потрібно відпускати різко, щоб брязнув. Інакше «зажує».

  23. Останні три патрона в магазині краще забити трасерами. Щоб порожній магазин не став для вас несподіванкою, але пам'ятаючи що трасера вас видають, тому від ситуації. Більш того (!), якщо ви залишите один патрон у стволі, то вам залишиться тільки підстьобнути новий магазин і не потрібно буде пересмикувати затвор, тобто швидкість перезарядки зросте.

  24. Довго стріляти не змінюючи позицію – небезпечна ідея.

  25. Не треба «вичисляти снайперів». Це не ваша робота. Та й знань вам не вистачить. Воюйте далі, не звертаючи уваги.

  26. Сучасні гранати РГО і РГН вибухають в ПЕРШУ ЧЕРГУ від удару. У них ударний детонатор, але вибух може бути і через певний проміжок часу – спрацьовує сам ліквідатор (на той випадок, якщо граната впала в сніг).

  27. На розтяжки нормальні вояки ставлять секрети, щоб ніхто не зміг зняти по-простому. Так що «перерізати нитку» – погана ідея. Просто пройдіть повз. Це не ваша справа, для цього є старші товариші.

  28. Турнікет завжди під рукою! НЕ в сумці і НЕ в рюкзаку – під рукою.

  29. З собою завжди ДВА турнікети/джгути! Протягом кількох хвилин вам можуть знадобитись обидва.

  30. На АК-74 (екземпляр з хорошою щільністю бою), можна прикрутити приціл ПСО від СВД. На дистанціях 500-600 метрів у АК-74 і СВД дуже подібні траєкторії, приціл встане ідеально. Будете стріляти і переносити вогонь набагато швидше (через калібр) ніж з СВД. Та й тим, хто буде шукати снайпера, ви будете нецікаві.

  31. Стежте за ногами, не лінуйтеся їх мити. Натрете ноги – і ви вже не воїн.

  32. Попісяти можна стоячи на колінах, не перетворюючись на стоячу ростову мішень. Туалет, це серйозно. Якщо є спеціально підготовлена площадка ніяких проблем. Якщо ви на марші в лісосмузі – в туалет ходять тільки втрьох: один сидить, двоє дивляться навколо на 180 градусів. Ці заходи є виправданими, адже багатьох знаходили у власному лайні.

  33. Завжди пам’ятайте про «Орланів»:

  - Слухати і передавати по рації спеціально визначеними словами;

  - Будьте завжди скритні:

  • Якщо окоп в глиняному ґрунті – глина не повинна бути помітна згори!!!!
  • Ще раз: прибирайте сміття, особливо – недопалки (бички);


  - Ви не будете ціллю якщо: переміщуйтеся по одному і попід зеленкою;

  - Якщо «орлан» вже десь поруч, над Вами – бажано, не рухайтеся;

  - Поруч не повинно бути жодних демаскуючих кольорів або елементів.

  Використані матеріали: Довідник фахівця ЗУ-23-2 (Київ, 2015 р.)  Ї. Індивідуальна тактика бою стрільця

  1. Основа бою стрільця

  В основі індивідуальних дій бійця під час безпосереднього зіткнення з противником та веденням бою на відкритій місцевості лежить, так зване,

  «лівостороннє правило».

  Суть його полягає в тому, що людині – правші, у якої права рука ведуча, зручніше і швидше вдаються всі дії, пов’язані з поворотом вліво.


  Вибір укриття для стрільби

  Стріляючи з автомата з правого плеча, потрібно використовувати будь-які захисні укриття (камінь, стовп, ріг будинку тощо). Захист у такому випадку повинен перебувати зліва від вас, закриваючи корпус і більшу частину голови.

  Потрібно так організувати вогневий контакт, щоб можливий захист противника був праворуч від нього, а ваш – зліва від вас. Для цього потрібно постійно (якщо дозволяє обстановка) «закручувати» поле бою, переміщуючись ліворуч від себе. При штурмовому захопленні будь-якого об’єкта наближатись до нього краще з боку сонця – воно перешкоджатиме противнику у веденні прицільного вогню.


  Дії при раптовій зустрічі з групою противника на близькій дистанції

  Назад бігти не можна – розстріляють в спину.

  Пам’ятайте, що для ворога це така ж несподіванка як і для вас!

  Дійте впевнено і на випередження:

  1. Негайно відкрийте вогонь у бік супротивника!

  Перший магазин з набоями вистріляйте чергами, щоб ворог був наляканим та спантеличеним. Хай окупант повірить що втрапив у засідку!

  Стрільбу наступними магазинами краще вести одиночним вогнем.

  2. Дійте якомога швидше! Перші секунди бою не шкодуйте патронів.

  Доки стріляєте, боковим зором знайдіть собі щілину, де можна буде сховатися і перезарядити зброю.

  3. За необхідності, переміщуйтеся вперед і ліворуч до супротивника.

  4. Наблизившись до ворога, на ходу розстрілюйте їхню групову ціль.


  Дії при потраплянні під раптовий вогонь

  - Стояти не можна. Рухайтеся від укриття до укриття.

  - Зорієнтуйтеся. Не давайте супротивникові пристрілятися.

  - Переміщайтеся вліво. Намагайтесь залишати сонце за спиною.

  - Якщо виявилися беззбройними, уникайте прямого вогню різким зміщенням вліво від себе, пригнувшись зигзагамирухайтесь до найближчого укриття.

  - При неможливості активного пересування – відразу ж падайте і відповзайте (перекочуйтесь) за будь-яке укриття, одночасно готуючись до бою.

  - Не збивайтеся в купу! Розійдіться на відстань від 5 до 10 метрів.

  - Якщо військовослужбовець, з яким ви пересувалися по вулиці і потрапили під раптовий вогонь противника, поранений – не намагайтеся надавати йому допомогу негайно, інакше ви ризикуєте отримати ще більш важке поранення.

  - Щоб захиститися від ручної гранати, що впала поруч, потрібно впасти обличчям вниз, головою в бік гранати:

  • Голову (якщо немає шолому) прикрити руками, рот відкрити.
  • Хто побачив гранату, подає сигнал: «Граната праворуч (ліворуч, ззаду)!».


  Огинання будівель

  Огинати будівлі дозволено тільки праворуч, при цьому ваш автомат перебуватиме праворуч від вас, і ви будете мати перевагу, тому що противник буде змушений стріляти з лівого плеча, або ж він буде стріляти з правого плеча, що незручно і не прицільно, підставивши під ваш постріл голову, плечі і більшу частину корпусу.


  «Дрібниці» бою, які необхідно знати

  Огляд місцевості з-за рогу потрібно проводити лежачи й дивитися тільки одним оком. Якщо ви у шоломі – ніколи не затягуйте кріпильну лямку на підборідді, інакше вам зверне шию при потраплянні кулі у шолом.

  Намагайтеся не застудити внутрішні органі, сидячи й лежачи на холодному бетоні й землі. Килимок (каремат) повинен бути якщо не в кожного, то хоча б один на двох, і, обов’язково – підставка під сідниці (килимок сидіння тактичний, п'ятиточковик сидіння для військових, захисна сидушка, п'ятиточка-сидушка).


  Вогневі позиції у будівлях

  Гарними вогневими позиціями є пролами в стіні з невеликим діаметром. При обладнанні вогневої позиції важливо пам’ятати, що тонкі цегельні стіни прострілюються із кулемета і свд. У вікнах необхідно вибити залишки скла разом з рамою. Стрільбу й спостереження треба вести тільки із глибини будинку – це безпечніше: не видно ні вас, ні спалахів полум’я від пострілів, ні диму, а звук сильно гаситься усередині приміщення. Не висувайте голову з вікон.


  Елементи ведення бою в лісі

  Просуватися необхідно малими групами в складі від 4 до 10 бійців у шаховому порядку двома рівними шеренгами. Для кожного бійця в шерензі повинен бути свій сектор вогню. При просуванні малими групами до 4 бійців розбийтеся на двійки для подальшого переміщення. Робіть кожні 3 хвилини зупинки для огляду й прослуховування лісу. Постійно тримайте в полі зору напарника.


  Особливості гранатометника

  У бою для прикриття гранатометника слід обов’язково призначити 1-2 бійців. Вони повинні знищувати небезпечних для гранатометника стрільців супротивника, давати йому цілевказівки, стежити за тим, щоб гранатометник як можна частіше міняв позицію (краще всього після кожного пострілу).

  Річ у тому, що після 2-3-х пострілів гранатометник перестає чути звуки бою і команди. А якщо постріли влучають в ціль, гранатометники входять в азарт, забуваючи про заходи обережності. А їх уже запеленгували і готуються обстріляти з арти. Тому з ними завжди повинні діяти у зв’язці бійці прикриття.

  У бойових умовах гранатомет слід переносити зі вставленою в ствол гранатою. В час дощової, сирої погоди на гранату і стовбурну частину гранатомета варто надіти поліетиленовий пакет, оскільки паперова ізоляція порохового заряду легко зволожується, що призводить до повної непридатності порохового заряду. Щоб пакет не злетів, його слід прикріпити до ствола, закріпивши шнуром.


  2. Час на переміщення в бою

  Якщо до наступного укриття далеко, то набуває чинності інший факторчас, який потрібно для подолання відкритої ділянки.

  Час, витрачений солдатом на переміщення, залежить від щільності й ефективності вогню противника.

  Чим сильніший вогонь противника – тим меншим повинний бути час.

  Чим ближче до ворога, тим коротшим й швидшим повинне бути переміщення.

  Якщо на дистанції 700-800 метрів довжина переміщення може бути 40-50 кроків (час – 30 секунд), на відстані 400-500 метрів довжина переміщення може бути – 15-20 кроків (час – 10 секунд), то близько від ворога або під його інтенсивним вогнем вона повинна становити 5 кроків (час – 3 секунди).

  Звичайному солдатові на виконання прицільного пострілу потрібно близько 5 секунд – тому вважається, що за 3 секунди, що вимагаються для короткої перебіжки, московський окупант не встигне зробити прицільний постріл.

  Якщо ворог веде прицільний вогонь, то потрібно переміщатися від одного укриття до іншого, не даючи йому можливості пристрілятися.

  Використані матеріали: Довідник фахівця ЗУ-23-2 (Київ, 2015 р.)  Й. Визначення відстані до цілі,

  якщо немає дальноміра

  1. У денний час:

  1. На відкритій місцевості населені пункти видно на відстані – 10-12 км.
  2. Багатоповерхові будівлі – 8-10 км.
  3. Окремі одноповерхові (приватні) будинки – 5-6 км.
  4. Вікна в будинках помітні на відстані – 4 км.
  5. Окремі дерева помітні на відстані – 2 км.
  6. Люди (у вигляді точок) – 1,5-2 км.
  7. Рухи рук і ніг людини – 700 метрів.
  8. Переплетіння віконних рам – 500 м.
  9. Голову людини можна побачити на відстані – 400 м.
  10. Колір і частини одягу – 250-300 м.
  11. Листя на деревах – 200 м.
  12. Риси обличчя і кисті рук – 100 м.
  13. Очі у вигляді цяток – 60-80 м.


  2. У нічний час:

  1. Палаюче багаття (звичайних розмірів) видно на відстані 6-8 км.

  2. Світло від електричного ліхтарика (звичайного) - 1,5-2 км.

  3. Запалений сірник - 1-1,5 км.

  4. Вогник цигарки - 400-500 м.

  Визначення відстані за звуком дуже залежить від щільності повітря і ще більше – від його вологості. Чим вищими є тиск і вологість, тим якомога далі поширюються звуки. Це необхідно враховувати.


  3. Для тихого місця і при нормальній вологості:

  1. Шум залізниці (поїзда, що їде) чути – за 5-10 км.

  2. Постріл із рушниці – 2-4 км.

  3. Сигнал автомобіля, тріск пускача трактора, гучний свисток – 2-3 км.

  4. Гавкіт собак – 1-2 км.

  5. Рух автомобілів на шосе – 2-3 км.

  6. Людський крик чути нерозбірливо на відстані – 1-1,5 км.

  7. Звук мотора легкового автомобіля, що газує – 0,5-1 км.

  8. Звук від падаючого дерева (тріск) – 800-1000 метрів.

  9. Стукіт сокири, стукіт по металевих предметах – 300-500 метрів.

  10. Спокійну розмову людей чути – за 200 метрів.

  11. Тиху розмову, кашель – на відстані 50-100 метрів.


  4. Психологічні поправки, які треба враховувати:

  1. Чим якомога далі розташований предмет, тим він здається нижчим і вужчим. Тому великі об'єкти здаються ближчими (насамперед, гори), ніж є насправді. Предмети виглядають довшими, коли лежать.

  2. Відстань на «гладкій» поверхні (сніг, вода, рівне поле) здається меншою, ніж реальна. Ширина річки з пологого берега виглядає більшою, ніж з кручі.

  3. Якщо дивитися знизу вгору, схил здається менш крутим, а відстань до об'єктів - меншою, ніж справжня.

  4. Вночі будь-яке світло здається значно (!) ближчим, ніж є насправді. Вдень світлі предмети також здаються ближчими.

  5. Оголені схили здаються більш крутими, ніж вкриті лісовою рослинністю.

  6. Дорога на шляху повернення назад здається коротшою.

  Рівна асфальтована дорога здається коротшою, ніж дорога по ґрунті.


  К. Стан боєздатності бійців залежно від тривалості їхнього сну

  Тривалість сну, годин на добу Стан боєздатності
  без сну Зберігається боєздатність до виконання бойових завдань
  протягом 3 днів. На 4-ий день особовий склад виходить з ладу.
  30 хв. Боєздатність зберігатиметься від 3,5 до 4,5 діб.
  1,5 год. У 50% військовослужбовців боєздатність зберігається протягом 6 днів. На 7-ий день 50% особового складу виходить з ладу.
  3 год. У 91% воїнів боєздатність зберігається 9 днів.
  4 год. У 93% воїнів боєздатність зберігається 12 днів. Мінімальна щодобова норма для солдатів.
  5 год. У 96% воїнів боєздатність зберігатиметься протягом 90 днів.
  6 год. Обов’язкова норма сну для командира. У офіцера, який приймає рішення, брак сну швидше провокує розвиток бойової втоми.
  7-8 год. 98% особового складу перебуватимуть в оптимальному
  м’язовому тонусі протягом тривалого періоду часу.


  Л. Як пройти мінне поле

  Варіант 1:

  Першим іде розвідник-сапер. Виявлені міни натискної дії він позначає кольоровими маркерами, аркушами білого паперу, кілочками тощо.

  Той, хто йде замикаючим в колоні, знімає за собою ці маркери, щоб противник не зміг виявити слідів, і передає ланцюжком вперед.


  Варіант 2:

  Виявивши розтяжку, не торкатися її, а стати над нею на коліна. Інші переступають через вас. Йти з мінного поля потрібно тим самим маршрутом, як ви сюди й прийшли, наступаючи на свої ж сліди.

  Якщо слідів не залишилося, або ви довідалися про мінне поле пізніше, зворотну дорогу, принаймні перші 200 метрів, найкраще буде пройти в такий спосіб:

 •  намагайтеся не повзти й не ставати на коліна, за можливістю пересувайтесь навприсядки;
 • пересувайтесь вперед повільно, уважно й обережно;
 • візьміть ніж, металевий прут, загострену палицю або щось подібне, й акуратно, під кутом 45 градусів, устромляйте, в землю поперед себе, поступово прокладаючи собі безпечний маршрут через мінне поле;
 • виявивши твердий предмет, не намагайтеся розкопати і вийняти його;
 • розчистивши міну так, щоб вона стала помітна – не намагайтеся її розмінувати, а лише позначте розташування міни на мапі.

 • Увага! Підлий московський окупант не дотримується міжнародних Женевських чи Оттавських конвенцій і встановлює заборонені у світі протипіхотні вибухові пристрої в некерованому варіанті.

  Відповідно на замінованій ділянці місцевості зустрічаються протипіхотні міни ПМН-2, ПОМ-2, МОН-50 і вистрибуючі осколкові міни кругового ураження ОЗМ-72, розтяжки з гранатами РГД та Ф-1. Також, бувають більш складні підривники з обривними датчиками типу МПЕ-72, МПЕ-НС.

  Кожна із саперних груп підрозділу для подолання замінованої ділянки повинна відпрацювати систему спеціальних сигналів та жестів.

  Використані матеріали: Довідник фахівця ЗУ-23-2 (Київ, 2015 р.)  М. Малюнки


  Н. Післямова

  Війна змінює усе! Людей, Україну, Світ.

  Ми, як Українська нація, воюємо і боремось за вільне, правдиве і справедливе наше життя на нашій землі, а також – за визначне місце на планеті Земля.

  Подальша доля Українського народу, нашої Країни і, разом з тим – доля усього Світу залежить від того:

  а) якою саме буде наша перемога над московською імперією;

  б) яку систему цінностей, вольностей і Суспільного устрою МИ безповоротно утвердимо в нашій оновленій державі – Україні.

  Війна проявляє приховану сутність людей, народів, країн. А сутність нашого народу, існування і діяльність якого сягає незнаних історичних глибин теперішньої цивілізації – не лише прихована від нас самих, але й багато віків була під гнітом різних завойовників.

  Настав час нам, Українцям, усвідомлено розкрити виняткові риси Українського народу, його багатотисячолітню історію та вплив на розвиток і досягнення Людства. Це необхідно для того, щоб перемога України над московією стала лише початком великого відродження нашого Народу!

  На утвердження волі та сили Воїнів і Борців за перемогу задля творіння нового життя наводимо точку зору професора Київського національного університету ім. Тараса Шевченка,

  доктора географічних наук Петра Масляка

  [https://www.facebook.com/profile.php?id=100009561680222]


  «Книга» українця

  «Один у одного питаєм, нащо нас мати привела, чи для добра, чи то для зла, нащо живем, чого бажаєм, і недознавшись помираєм, і покидаємо діла», – ці слова ще понад 170 років тому написав наш Вчитель і Пророк Тарас Шевченко про українців.

  Навіщо ми – українці живемо на цьому світі? Яка наша місія? Яка місія України? Чому понад 8 тис. років Україна і наші пращури періодично відроджуємося на одному і тому місці? Це вже восьме відродження України на одному і тому ж місці впродовж 8 тис. років. Болісне і криваве. Як і будь-яке народження людини. Чи має хоча б інша нація у світі щось подібне? Ні, і ще раз ні.

  Трипільці, скіфи, сармати, готи, анти, русини, козаки і нарешті нинішні українці пов’язані між собою як в будь-якому людському роду пов’язані син з батьком, дідом, прадідом, прапрадідом і так далі. А майбутні українці, як би їх не називали, будуть нашими онуками і правнуками.

  Думаю, що всім у цьому світі нині відомо: Україна – «Пуп Землі», кухня геополітичної погоди, де готуються страви для майбутнього усього людства. Доля світу в наш час вирішується не в США, московії, Китаї, Індії чи на Близькому сході. Все залежить від того, яким шляхом підуть Україна і українці.

  Саме результати нинішньої війни в Україні вирішать долю всієї нашої планети. «Непотрібна нікому Україна» є фокусом сподівань і її друзів, і її ворогів. Місією України є зруйнування «Імперії зла» і «країни дурнів», якою є московія. Світ не може далі розвиватися на основі концепцій «рускава міра», світу брехні і лукавства, який намагалася століттями запровадити московія на Землі.

  І цю велику місію Сили, які керують і управляють Світом, поклали на Україну і українців.

  Чому саме на Україну? У нас унікальне у світі географічне положення. Наша земля знаходиться на межі різних цивілізацій і культур. Чому саме на українців?

  Українці – єдина, реально, а не на основі недолугих міфів і казок, «Обрана» нація планети. Українці – створили наймелодійніші у світі і найбільші за кількістю народні пісні. Їх загальна кількість (з варіантами), перевищує 1 млн. Мелодія українських народних пісень покладена в основу європейської класичної музики, а українські народні пісні стали народними піснями від США до росії, від Польщі до Японії. Таким чином, українці дали світові Пісню.

  Українці обробили чорноземи по всій нашій планеті (Україна, Молдова, московія, Казахстан, Киргизстан, США, Канада, Аргентина, Бразилія). Нині генетично українською пшеницею, завезеною українськими емігрантами в ці країни і годується увесь Світ. Таким чином, українці дали світові Хліб.

  Генієм етнічних українців (Засядька, Кибальчича, Ціолковського-Наливайка, Кондратюка, Корольова, Глушка, Янгеля, Челомея, Люльки, Лозино-Лозинського, Яримовича, тощо) Людство потрапило до Космосу і висадилося на Місяці. Тому і встановлений пам’ятник Юрію Кондратюку на американському мисі Канаверал. Українська нація дала Людству Крила.

  Нація, яка дала світові Пісню, Хліб і Крила здатна знищити «Імперію зла» в особі московії і перетворити власну державу на одну з найпотужніших і найщасливіших держав світу.

  Що для цього необхідно зробити? По-перше, необхідно усвідомити себе Обраною нацією, на яку покладена ця місія і діяти відповідним чином. Обрана нація не дасть керувати на своїй землі «інородцям». Національні меншини мають сприяти виконанню місії Української нації, а не заважати цьому чи бути нейтральними.

  В Україні має бути встановлена національна справедливість. Всі нації і народи, які живуть в Україні мають бути представлені в усіх органах влади пропорційно їх чисельності. Жодна нація не матиме права володіти національним багатством України в кількості, більшій за її питому вагу в Українському суспільстві. Все це має бути закріплене законом і неухильно виконуватися.

  Національне багатство не повинно розкрадатися і вивозитися за кордон. Україна володіє найбільшими природними ресурсами в Європі і найкращими природними умовами у Світі.

  Жалюгідне місце України в останні роки за рівнем розвитку в Європі визначається лише масовим розкраданням національного багатства злочинними неукраїнськими за національною належністю олігархами, які не працюють на виконанням нашим Обраним народом власної місії та вивозять вкрадені в Українського народу багатства за кордон. В країні, де етнічними українцями є понад 78% населення не повинно бути такого. Таке явище є неприродним. Уже під час цієї війни це має бути виправлено!

  Кінець цитати Петро Масляк
     "

  А як розпізнати зрадника, батьку?

  Він першим побіжить домовлятися

  з ворогом про мир.                          "

  "Захар Беркут", Іван Франко