Звернення судді Конституційного Суду України С. В. Сас
Захист Рідної Землі
Шановні співітчизники!
Шановні народні депутати України – представники
Українського народу!
Виконуючи свій громадянський обов’язок та обов’язок судді Конституційного Суду України, захищаючи Конституцію України, хочу висловити своє розуміння безпрецендентної істерії, яка склалася навколо єдиного оргну конституціної юрисдикції – Конституціного Суду України.
На мою думку справа не тільки і не стільки у прийнятому Судом Рішенні від 27 жовтня 2020 року № 13-р/2020, а бажанні дискредитувати Суд та заблокувати його роботу.
Президент України публічно висловив свою позицію, яку засоби масової інформації підхопили ще до оприлюдення Рішення, а пікетувальники з шашками та фаєрами три години відпрацьовували під стінами Суду свій заслужений заробіток у 100 гривень за годину (прошу вибачення перед тими, хто прийшов на мітинг за волею сердця).
Хоча, на моє переконання, проблему, якщо вона й виникла у зв’язку з визнанням неконституційними окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» та статті 366-1 Кримінального кодексу України, можно було вирішити шляхов виконання рішення Конституційного Суду України, яке є обов’язковим і оскарженню не підлягає, упродовж одного чи максимум двох пленрних тижнів через внесення змін до законів, як це зробив парламент після прийняття Судом рішення у справі про незаконне збагачення.
Насправді, події, що відбуваються навколо Суду, я пов’язую з іншим. Зокрема, у липні цього року Суд прийняв за основу, підготовлений мною проект рішення щодо офіційного тлумачення окремих положень статей 13, 14 Конституції України, які визначають конституційно-правовий статус землі, інших природних ресурсів як об’єктів права власності Українського народу в аспекті того, що земля є основним національним багатвом України.
Спостерігачі вуд влади у Суді доповіли по інстанціях, а там зрозуміли, що прийняття такого рішення Судом є реальною загрозою для так званої земельної реформи. Насправді офіційне тлумачення зазначених положень Конституції України забезпечить повернення земельної реформи у конституційне русло і не дозволить і не дозволить позбавити Український народ його національного багатства, створення великих землевласників і латифундій, а також не допустить позбавлення права властності громадян України на землю.
Упродовж останніх трьох місяців почався безпрецендентний тиск з боку представників Президента України та Верховної Ради України у Конституційному Суді України «руками» НАЗК, НАБУ, деяких засобів масової інформації на Суд в цілому з метою його дискредитації, та окремих суддів, щоб дестабілізувати роботу Суду, зробити його недієздатним, унеможливити прийняття важливих рішень, у тому числі, рішення щодо офіційного тлумачення положень статей 13, 14 Конституції України.
Хочу зазначити, що Суд діяв як незалежний орган в межах Конституції України та на підставі законів України, назважаючи на погрози та тиск з боку представників інших інших гілок влади. Конституційни Суд України не виступає проти реформ в Україні, але вважає, що їх необхідно проводити з дотриманням Конституції України.
Апогеєм стало внесення Президентом України законопроекту про відновлення суспільної довіри до конституційного судочинства.
Скориставшись правом законодавчої ініціативи, Президент України вніс законопроект, який порушує низку положень Конституції України, та закликає парламент діяти у неконституційний спосіб. У разі його прийняття існуюча криза поглибиться ще й парламентською кризою, яка може бути вирішена або через формування нової коаліції, або через дострокові вибори Верховної Ради України з усіма непердбачувальними наслідками для України, що може поставити під загрозу саме її існування як держави.
Проект підготовленого мною рішення щодо офіційного тлумачення окремих положень статей 13, 14 Конституції України на 56 сторінках додається.
Суддя Конституційного Суду України з березня 2014 року
народний депутат України
II, III, IV, V, VI, VII скликань
С.В. САС 4 листопада 2020 року